جراحی انحراف بینی

توسط | ژوئن 30, 2020 | جراحی بینی

جراحی انحراف بینی

جراحی انحراف بینی : منظور از انحراف بینی ، اختلالی است که در اثر جا به جایی تیغه میانی بینی که در اصطلاح علمی آن را سپتوم ( Septum ) می نامند ، بروز می یابد ؛ این تیغه سبب جدایی حفره های بینی از یکدیگر می شود ، زمانی که فرد دچار انحراف بینی باشد ؛ در صورتی که انحراف وی شدید بوده که سبب اختلال در تنفس شود ، نیاز به عمل انحراف بینی دارد ؛ اما در صورتی که انحراف بینی شدید نباشد ، به طوری که سبب بروز مشکلات تنفسی نشود ، نیاز به انجام جراحی نمی باشد .

بروز انحراف بینی ، یا در اثر ژنتیک بوده یا در اثر اصابت ضربه به بینی رخ می دهد .

تنها راه درمان قطعی انحراف بینی ، انجام عمل انحراف بینی می باشد ؛ که در اصطلاح علمی و پزشکی تحت عنوان سپتوپلاستی ( Septoplasty ) شناخته می شود .

عمل انحراف بینی و زیبایی همزمانجراحی انحراف بینی

جراحی زیبایی بینی ، در اصطلاح پزشکی تحت عنوان رینوپلاستی ( Rhinoplasty ) شناخته شده و هدف از انجام آن بهبود فرم ظاهری بینی می باشد ؛ لازم به ذکر است افرادی که مشکلات تنفسی داشته یا دچار انحراف بینی می باشند ، می توانند جراحی زیبایی و درمانی بینی را همزمان انجام دهند.

عمل انحراف بینی با لیزر

در دنیای امروز ، لیزر پیشرفت بسیاری در علم پزشکی داشته و همگان را شگفت زده کرده است ؛ اما متاسفانه پیشرفت لیزر ، به قدری نبوده که توانایی اعمال تغییر بر روی غضروف و استخوان را داشته باشد و از آنجایی که انجام عمل انحراف بینی ، نیازمند ایجاد تغییر بر روی تیغه میانی بینی می باشد ؛ امکان انجام عمل انحراف بینی با لیزر وجود ندارد .

تنها کاربرد لیزر در جراحی بینی ، رفع اسکارهای ناشی از آن می باشد.

مدت زمان عمل انحراف بینی

مدت زمان مورد نیاز جهت انجام عمل انحراف بینی ، با توجه به میزان ناهنجاری بیماران متفاوت می باشد ؛ اما گفته می شود که این عمل جراحی به بیش از 3 ساعت زمان نیاز ندارد.

درد عمل انحراف بینی

عمل انحراف بینی ، تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد ؛ بنابراین بیماران در حین انجام آن ، دردی را احساس نخواهند کرد ؛ احساس بروز درد خفیف پس از به هوش آمدن و رفع اثر داروی بیهوشی نیز مسئله ای طبیعی بوده که با مصرف مسکن برطرف می شود.

لازم به ذکر است بیماران پیش از مصرف مسکن ، باید به پزشک معالج خود در این باره اطلاع دهند.

بعد از عمل انحراف بینی چه باید کرد ؟

جراح بینی ، به منظور تسریع در روند بهبودی ، توصیه به رعایت نکات و مراقبت های مورد نیاز در دوران نقاهت عمل بینی می کند ؛ در ذیل به طور مختصر در این باره اشاره شده است ؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله مراقبت های بعد از جراحی بینی موجود در سایت مراجعه نمایید.

مراقبت های بعد از عمل انحراف بینی

  • استفاده از کمپرس یخ
  • اجتناب از قرارگیری در برابر نور مستقیم خورشید و گرما
  • حذف یا کاهش قابل توجه نمک و ادویه از رژیم غذایی
  • قرارگیری آب آناناس و آب کرفس در رژیم غذایی بیماران
  • خودداری از خندیدن و حرف زدن زیاد
  • اجتناب از انجام فعالیت های سنگین
  • و غیره

عوارض عمل انحراف بینی

رعایت دو نکته احتمال بروز عوارض ناشی از عمل جراحی انحراف بینی را تا حد بسیاری کاهش می دهد ؛ این نکته ها عبارت اند از :

  1. انتخاب بهترین جراح انحراف بینی
  2. رعایت نکات و دستورالعمل های قبل و بعد از جراحی انحراف بینی

با دقت در موارد فوق ، دیگر نگران بروز عوارض ناشی از عمل سپتوپلاستی نباشید ؛ چرا که دیگر هیچ گونه خطری شما را تهدید نمی کند ؛ اما در غیر این صورت احتمال بروز عوارضی ؛ از جمله درد شدید ، خونریزی ، عفونت و از این قبیل موارد وجود دارد.

هزینه جراحی انحراف بینی

هزینه عمل جراحی انحراف بینی در هر فرد با توجه به پارامترهای بسیاری متغیر می باشد ؛ از این رو به افراد دارای انحراف بینی که قصد آگاهی از هزینه عمل بینی را دارند ، توصیه به مراجعه نزد جراح بینی می گردد ؛ لازم به ذکر است که پس از انجام معاینات مورد نیاز ، هزینه قطعی عمل انحراف بینی در افراد مشخص می گردد.