جراحی بینی

توسط | مرداد ۱۹, ۱۴۰۰ | جراحی بینی

آیا جراحی بینی برای من مناسب است ؟

در حال حاضر ؛ جراحی بینی که در اصطلاح پزشکی آن را راینوپلاستی می نامند ، یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی صورت در میان مردم اعم از زن و مرد می باشد و هر روزه به تعداد افرادی که خواستار انجام جراحی زیبایی بینی هستند ، افزوده می شود ؛ چرا که ، بینی مرکزی ترین عضو صورت بوده و به همین علت در مرکز توجه می باشد ؛ از این رو ، کوچکترین ایراد در آن می تواند زیبایی و جذابیت چهره را تحت تاثیر قرار دهد.

جراحی بینی

کاندیدای مناسب جراحی بینی

معمولا جراحی زیبایی بینی ، که عملی رایج در میان خانم و آقایان می باشد ، با هدف برطرف کردن مشکلات زیر در بینی انجام می شود :

 • افتادگی نوک بینی
 • اصلاح فرم و ظاهر بینی
 • قوز بینی ( بینی عقابی )
 • کجی و انحراف بینی
 • شکستگی بینی
 • اصلاح پهنی بینی
 • کوچک کردن بینی

و …

مشکلات بینی می تواند جنبه ظاهری داشته یا عملکرد تنفسی بینی را ، تحت تاثیر قرار دهد. مشکلات بینی ممکن است ، به صورت مادرزادی و از بدو تولد در شما وجود داشته باشد ، یا در اثر یک ضربه ، تصادف ، بروز حادثه یا بیماری ، ایجاد شود. مثلا ممکن است در اثر اصابت ضربه ، بینی شما دچار شکستگی و کجی شده باشد ، یا شما مادرزادی دارای انحراف تیغه بینی باشید. در هر صورت برای رفع این مشکلات ، باید عمل جراحی بینی را انجام دهید.

انجام عمل بینی در چه افرادی توصیه نمی شود ؟

با وجود اینکه رینوپلاستی ، یکی از رایج ترین عمل های زیبایی در ایران می باشد ، ولی انجام این جراحی زیبایی می تواند ، برای افرادی خطرناک باشد. افراد دارای شرایط زیر نباید عمل بینی را انجام دهند :

 1. مبتلایان به بیماری های انعقاد خون ، مانند هموفیلی
 2. افراد مسن و سالخورده
 3. افراد دارای چاقی حاد و شدید
 4. ورزشکاران ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند کشتی ، بوکس ، تکواندو و …
 5. افراد مبتلا به سرطان و دیابت کنترل نشده
 6. افراد دارای اختلال روانی خود بدریخت انگاری
 7. افراد سیگاری
 8. خانم های باردار ( برای اقدام به بارداری ، باید حداقل 6 ماه از جراحی بینی گذشته باشد. )
 9. افرادی که یک سال از عمل بینی اولیه شان نگذشته است.

جراحی بینی

بهترین سن عمل بینی

زمانی فرد می تواند برای انجام جراحی بینی اقدام کند ، که اجزای صورت او از جمله بینی اش ، به رشد کامل رسیده باشند. معمولا فرایند تکامل رشد بینی در خانم ها ، سریعتر از آقایان اتفاق می افتد. مناسب ترین سن برای عمل بینی در خانم ها ، بعد از 16 سالگی و در آقایان بعد از 17 سالگی ، می باشد.

چرا افراد دارای سن بالا ، بهتر است اقدام به جراحی بینی نکنند ؟

افزایش سن سبب می شود ، در اجزای صورت که بینی نیز شامل آن می باشد ، تغییراتی رخ دهد. بزرگ شدن ، افتادگی یا ضخیم شدن پوست ، نمونه ای از این تغییرات هستند. تغییراتی چون ضخیم شدن پوست ، می تواند روند جراحی را دشوارتر کند. همچنین در سنین بالا ممکن است ، به دلیل کندتر بودن روند بهبودی ، زخم های جراحی کاملا خوب نشوند و جای بخیه ، بر روی بینی باقی بماند. با افزایش سن پیش بینی نتیجه نهایی جراحی بینی ، نیز دشوارتر خواهد بود.

انواع بینی

بینی بر اساس ساختار پوست و غضروف ، به دو دسته کلی تقسیم بندی می شود :

بینی گوشتی

بینی های گوشتی ، معمولا پوست ضخیم و چربی دارند و از ساختار غضروفی ضعیفی ، برخوردارند. پهن بودن نوک بینی ، یکی از مهم ترین خصوصیات بینی گوشتی است.

بینی استخوانی

بینی استخوانی ، دارای پوست نازک و ساختار محکم غضروف و استخوان می باشد. مهمترین ویژگی بینی استخوانی ، که افراد برای رفع آن اقدام به رینوپلاستی می کنند ، قوز روی بینی است. بینی های استخوانی به سبب این ویژگی ، به بینی های عقابی نیز معروف هستند.

اقدامات قبل از جراحی بینی

یکی از تاثیر گذار ترین عوامل در نتیجه عمل زیبایی بینی ، رعایت نکات قبل و بعد از عمل بینی می باشد ؛ به همین علت ، در ذیل به معرفی مهم ترین نکات قبل از جراحی بینی پرداخته شده است ، با مطالعه و رعایت آن ها از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری کنید.

کسانی که تصمیم به انجام عمل زیبایی بینی گرفته اند ، باید در روز مشاوره با جراح بینی ، ایشان را از سوابق پزشکی خود ، مطلع نمایند. افراد در روز عمل زیبایی بینی ، باید تمامی مدارک پزشکی خود را به همراه داشته باشند.

مصرف دارو قبل از عمل بینی

جراح زیبایی بینی ، به کسانی که تصمیم به انجام عمل زیبایی بینی گرفته اند ، توصیه می کند از مدتی قبل از انجام عمل بینی ، از مصرف برخی از داروهای گیاهی و شمیایی ؛ همچون آسپرین ، بروفن و از این قبیل موارد که سبب اختلال در انعقاد خون شده ، پرهیز کنند ؛ چرا که ، مصرف این موارد اکسیژن رسانی در حین عمل را با مشکل مواجه می کند.

اقدامات شب قبل از عمل بینی

کسانی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی گرفته اند ؛ بهتر است ، شب قبل از عمل بینی شام سبک میل کرده و از 8 ساعت قبل از جراحی بینی ، از خوردن و آشامیدن خودداری نمایند ؛ چرا که ، افراد در روز عمل زیبایی بینی ، باید ناشتا باشند.

افرادی که قصد انجام جراحی زیبایی بینی را دارند ، باید شب قبل از عمل زیبایی بینی استحمام کنند ؛ چرا که ، آن ها تا مدتی پس از انجام جراحی زیبایی بینی ، اجازه شستن سر خود را ندارند ؛ اما لازم به تذکر است که شستن گردن به پایین ایرادی ندارد.

بهتر است آقایانی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی گرفته اند ، شب قبل از عمل بینی صورت خود را اصلاح نمایند.

جراحی زیبایی بینی چگونه انجام می شود ؟

برای انجام عمل زیبایی بینی ، نیاز به ایجاد برش می باشد ؛ برش های مورد نیاز ، با توجه به روش مورد استفاده در حین انجام عمل بینی ( جراحی بینی باز یا بسته ) در ناحیه کلوملا ( پوست میانی حفره های بینی ) یا در نواحی درونی حفره های بینی ایجاد می شود ؛ پس از ایجاد برش ، جراح بینی به اعمال اصلاحات مورد نیاز پرداخته و پس از اتمام ، برش ها را بخیه می زند.

عمل زیبایی بینی ، تنها تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

تفاوت جراحی بینی باز و بسته

همانطور که در فوق ذکر شد ؛ بارزترین تفاوت میان جراحی بینی باز و بسته ، در ناحیه ایجاد برش می باشد ؛ برش های مورد نیاز در جراحی بینی باز ، در ناحیه کلوملا و در جراحی بینی بسته ، در ناحیه درونی سوراخ های بینی ایجاد می شوند ؛ انتخاب کدام یک از روش ها جهت انجام عمل بینی ، بسته به شرایط بیماران توسط جراح بینی انجام می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

کنترل درد در دوران نقاهت جراحی بینی

بعد از جراحی بینی ، پزشک داروی مسکن ،  برای شما تجویز می کند ؛ در زمان احساس درد ، می توانید طبق تجویز پزشک ، این دارو را مصرف کنید.

خونریزی بعد از جراحی بینی

تجربه کردن اندکی خونریزی در چند روز اول بعد از جراحی بینی ، طبیعی می باشد ؛ بافت بینی را به آرامی پاک کنید ، ولی به هیچ عنوان ، فین نکنید ؛ از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ، به مدت حداقل دو هفته بعد از جراحی ، خودداری کنید ؛ چون این داروها ، خطر خونریزی بعد از جراحی بینی را افزایش می دهند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. 4 تا 5 بار در روز به مدت 2 هفته در هر سوراخ بینی ، دو پاف اسپری سالین استفاده کنید ؛ اسپری سالین ، داخل بینی را در طول فرایند بهبود تمیز کرده و با مرطوب نگه داشتن محیط داخل بینی ، روند بهبود را تسریع می بخشد.
 2. به مدت 2 هفته فعالیت های فیزیکی خود را به حداقل برسانید.
 3. قدم زدن و گذراندن وقت بیشتر ، خارج از تخت خواب در کاهش خطرات رشد لخته های خون در پاها ، مفید می باشد ؛ با این وجود ، بیماران باید از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنند ، چون این فعالیت ها باعث افزایش تورم و احتمال خونریزی می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مراقبت های بعد از جراحی بینی ، نیز می توانید به مقاله مربوطه موجود در سایت مراجعه نمایید.

جراحی بینی

عوارض جراحی بینی

عوارض جراحی بینی ، تنها به کبودی و تورم پس از آن خلاصه می شود که آن نیز مسئله ای طبیعی بوده و در تمامی بیماران بروز می یابد ؛ کبودی و تورم ناشی از عمل بینی ، با گذشت زمان و به تدریج بر طرف می شود.

مطالب فوق ؛ در صورتی صحت می یابد که عمل زیبایی بینی به دست جراح با تجربه و چیره دست انجام گیرد ، در غیر این صورت احتمال بروز عوارضی ؛ همچون نامتقارنی حفره های بینی ، عفونت ، بی حسی ، درد شدید ، سوراخ شدن تیغه میانی بینی و غیره در کسانی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، وجود دارد ؛ حتی در بسیاری از مواقع نیاز به انجام جراحی ترمیمی بینی نیز می باشد.

قیمت جراحی بینی

هزینه عمل زیبایی بینی ، با توجه به پارامترهای گوناگون متغیر می باشد ؛ از این رو ، افرادی که خواستار اطلاع از قیمت جراحی زیبایی بینی هستند ، باید به جراح بینی مراجعه کنند ؛ پس از انجام معاینات مورد نیاز ، هزینه عمل زیبایی بینی در آنان مشخص می گردد.