مراقبت های بعد از جراحی بینی

توسط | بهمن ۱, ۱۴۰۲ | مقالات

انجام جراحی بینی ، تنها به 2 الی 3 ساعت زمان نیاز دارد ؛ اما مراقبت های بعد ازآن نیاز به زمان بیشتری دارد. مراقبت های بعد از رینوپلاستی یا جراحی زیبایی بینی مکمل فرآیند عمل هستند. بدین ترتیب نمی توان آن ها را جدا از هم دید. این مراقبت ها زیبایی حاصل از پروسه عمل را تثبیت می کنند و در حفظ سلامتی ما بسیار تاثیر گذار هستند. در ادامه این مطلب با مهم ترین مراقبت های بعد از جراحی بینی آشنا شوید و با رعایت آن ها زیبایی توام با سلامتی را تجربه کنید.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

تغذیه از مراقبت های بعد از جراحی بینی

احتمال اینکه روده بیماران پس از رینوپلاستی ، همانند قبل عمل نکرده و آن ها دچار یبوست شوند ، بسیار زیاد است ؛ به همین منظور بهتر است در روزهای ابتدائی پس از جراحی زیبایی بینی ، بیماران تنها غذاهای آبکی ؛ هم چون سوپ میل کنند ، به مرور زمان آن ها می توانند غذاهای کمی سفت تر را نیز هم چون پوره سیب زمینی ، فرنی و غیره را در رژیم غذایی خود قرار دهند. مصرف برخی از موارد ؛ هم چون نمک ، ادویه و غیره در دوران نقاهت عمل بینی سبب تاخیر در روند بهبودی بیماران می شود ، در حالی برخی از موارد هم چون آب آناناس ، آب کرفس و غیره به روند بهبودی آنان تسریع می بخشد ، بنابراین بیماران باید در این باره بسیار دقت کنند.

چه غذایی را بعد از عمل بینی نخوریم ؟

نمک ماده ای است که موجب تورم می گردد در نتیجه تا حد امکان در مراقبت های بعد از جراحی دماغ مصرف نمک را در وعده های غذایی خود به حداقل برسانید. دقت داشته باشید که فشار آوردن به فک و دهان خود در زمان جویدن غذاها باعث بروز درد در ناحیه بینی می شود بنابراین مواد غذایی نرم را به خصوص در روز های ابتدایی بعد از عمل بینی مصرف کنید. مواد خوراکی مانند شکلات تلخ ، چای سبز ، روغن زیتون و آووکادو از مواردی هستند که استفاده آن ها باعث کاهش التهاب و تورم می شوند. برای بهبود و التیام بخشی سریع نیز بهتر است از فرآورده های گوشتی مانند گوشت گوسفند بهره ببرید یا استفاده از ویتامین های گروه B , A یا مواد خوراکی که زینک دارند مانند ماهی ها در سبد غذایی خود استفاده کنید که دوران نقاهت کوتاه تری را سپری کرده باشید.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

نحوه خوابیدن از مراقبت های بعد از جراحی بینی

در دوران نقاهت عمل دماغ ، بیماران باید به پشت و طاق باز خوابیده و سر خود را کمی بالاتر از بدن قرار دهند ؛ زیرا زمانی که آن ها به پشت می خوابند ، تنفس شان راحت تر صورت گرفته و هم چنین قرار گرفتن سر در مکانی بالاتر از بدن سبب کاهش تورم و کبودی ناشی از عمل زیبایی بینی شده و علاوه بر آن از ایجاد لخته های خون نیز جلوگیری می شود. اغلب افراد عادت به خوابیدن به پشت را ندارند و از این رو اولین شب پس از عمل بینی را به سختی سپری خواهند کرد ، اما به مرور به این مدل از خوابیدن عادت خواهند کرد.

استحمام بعد از جراحی بینی

طبق نظر  بهترین جراح بینی در شیراز  ، استحمام پس از برداشتن گچ بینی بلامانع می باشد ؛ اما در صورتی که استحمام پیش از برداشتن گچ بینی ، الزامی است ؛ افراد می توانند تنها موهای خود را شستشو دهند. جهت شستشوی موها ، می توانند از یک صندلی و یک فرد کمک بگیرند ؛ به این صورت که سر خود را عقب نگه داشته و سپس موهای خود را شستشو دهند ؛ توصیه می شود جهت رعایت مراقبت های بعد از جراحی بینی جهت استحمام ، آب نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد ؛ چرا که آب گرم ، سبب بروز سرگیجه در افراد می شود.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

خمیازه یک عمل طبیعی و غیرارادی است که سبب درگیری عضلات صورت و حفره های بینی می شود ، به همین علت بهتر است بیماران تا دو ماه خمیازه های خود را کنترل کرده و نباید با دهان خیلی باز خمیازه بکشند.

شستشو بینی از مراقبت های بعد از جراحی بینی

در 24 الی 48 ساعت اول ، مخاط زیادی که حاوی خون نیز است در بینی تجمع کرده و به مرور خارج می شود. این مخاط تا حدودی راه تنفس را مسدود کرده و موجب ناراحتی زیبا جو می شود. جهت رو به رویی با این گرفتگی بینی اقدامات زیر را انجام دهید:

 • دستمال تمیز زیر بینی خود قرار داده و سر را در زاویه عمود نگه دارید.
 • به هیچ عنوان سرتان را بالا یا پایین نگیرید.
 • از فشار دادن بینی اجتناب کنید.
 • به هیچ عنوان جسم سخت جهت خارج کردن مخاط ، وارد بینی نکنید.
 • در صورت تجویز اسپری از بین برنده مخاط ، به اندازه ای از اسپری استفاده کنید که دکتر دنیا کرمی ، بهترین جراح بینی شیراز  دستورش را داده است.

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

پیاده روی از مراقبت های بعد از جراحی بینی

بهترین فعالیت بدنی که می تواند عوارض ناشی از عمل زیبایی بینی را کاهش دهد ، پیاده روی است. با توجه به این گفته بعد از رینوپلاستی ، استراحت مطلقی وجود ندارد. پیاده روی با ایجاد تعادل در گردش خون ، احتمال گرفتگی عروق را کاهش می دهد و تورم بعد از آن را کم می کند. توجه داشته باشید که در صورت استراحت مطلق ، ممکن است سبب تورم زیاد صورت یا عدم کاهش تورم ، شوید و عروق شما دچار گرفتگی شود. احتمال گرفتگی عروق از آن جهت است که بهترین جراح بینی شیراز حین پروسه عمل برای جلوگیری از خون ریزی زیاد به طور استاندارد ، کمی گردش خون را کاهش می دهد. بدین ترتیب بعد از اتمام پروسه ، پیاده روی آرام و بدون بالا رفتن ضربان قلب را به زیباجو توصیه می کند.

دوری از دخانیات و نوشیدنی های حاوی الکل

تاثیر سیگار و الکل بر جراحی بینی آنقدر زیاد است که پزشک به محض دانستن این موضوع ، جراحی را اندکی به تعویق خواهد انداخت ؛ زیرا باید حداقل فاصله زمانی میان این متد زیبایی و مصرف الکل ، 2 تا 4 هفته باشد . البته باید بدانید که مصرف دخانیات با باریک کردن عروق خونی فرایند خونرسانی به سلول های بدن را مختل می کنند ؛ اما مصرف الکل اثر عکسی داشته و با بزرگ کردن عروق خونی و رقیق کردن خون ، احتمال ایجاد ریسک و خطر را در طی جراحی بالا می برند .

 1. این خطر به این دلیل ایجاد می شود که خونریزی در حین و بعد از پروسیجر متوقف نمی شود و خون توانایی لازم را جهت لخته شده و کم کردن خونریزی نخواهد داشت.
 2. علاوه بر این مصرف الکل مقاومت بدن را نسبت به دارو بیهوشی بیشتر می کند در نتیجه متخصص بیهوشی برای تزریق دوز دارو بیهوشی دچار اشتباه می شود.
 3. از دیگر تاثیرات مصرف این نوشیدنی می توان به تداخل آن ، با دارو های تجویز شده توسط پزشک اشاره کرد که خطرات جسمی را برای بیمار به همراه دارد .
 4. از آنجایی که مصرف الکل منجر به تکرر ادرار می شود ، بدن آب زیادی را از دست خواهد داد که این موضوع با توصیه پزشک جهت هیدراته نگه داشتن بدن در حین جراحی ، مغایرت خواهد داشت .

در پایان باید بدانید که مصرف سیگار چه برای متقاضیان جراحی بینی و چه برای افراد معمولی اثر مخربی خواهد داشت که بهتر است رفته رفته آن را کم و سپس قطع کنید . عدم مصرف مشروبات الکلی و دخانیات از ایجاد عفونت بعد از پروسیجر کاسته و بر سرعت بهبودی شما می افزاید پس در رعایت این نکته دقت زیادی به خرج دهید .

نحوه صحیح عطسه و سرفه از مراقبت های بعد از جراحی بینی

عطسه کردن و گاهی سرفه از پیشامدهایی است که جلوگیری از آن ها غیرممکن است. این موضوع در حالی است که عطسه و سرفه به بینی فشار زیادی وارد می کنند و بدین ترتیب در دوره نقاهت بعد از جراحی زیبایی این اتفاق می تواند منجر به خون ریزی و درد در ناحیه دماغ شود ؛ بنابراین چه باید کرد؟ بهترین کار آن است که دهان خود را هنگام عطسه و سرفه باز بگذارید. با این کار در واقع عطسه و سرفه را از دهان خارج کرده اید و فشار زیادی را از بینی خود برداشته اید.

نوشیدن آب کافی چه تاثیری در فرم بینی دارد؟

در واقع نوشیدن آب ، تاثیری در فرم بینی ندارد ؛ اما اگر بعد از جراحی زیبایی بینی ، به اندازه کافی آب بنوشید ، علاوه بر کاهش تورم ، از کم آبی بدن نیز جلوگیری کرده اید. آب کافی ، گردش خون را در بدن نیز بهبود بخشیده و در کم شدن دوران نقاهت زیباجو ، تاثیر بسزایی دارد.

دیگر مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • بهترین جراح بینی شیراز  ، به کسانی که در دوران نقاهت عمل زیبایی بینی به سر می برند ؛ توصیه می کند ، تا مدتی از مصرف داروهای ضد التهابی که منجر به اختلال در انعقاد خون می شوند ، خودداری نمایند ؛ از جمله این داروها عبارت اند از : آسپرین ، وارفارین ، پروفن و از این قبیل موارد.
 • استعمال دخانیات و همچنین مصرف نوشیدنی های حاوی الکل در دوران نقاهت عمل بینی ، ممنوع می باشد ؛ چرا که ، مصرف این موارد منجر به اختلال در بهبودی افراد شده و بدین ترتیب ، دوران نقاهت آن افزایش می یابد.
 • استفاده از عینک آفتابی و طبی در دوران نقاهت عمل زیبایی بینی ، ممنوع می باشد ؛ اما استفاده از لنز در این دوران بلامانع می باشد.
 • کسانی که تحت عمل جراحی زیبایی بینی قرار گرفته اند ، باید تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین اجتناب نمایند.
 • بهترین جراح بینی شیراز ، به افراد زیباجو توصیه می کند ، از فین کردن خودداری کنند.
 • کسانی که تحت عمل جراحی بینی قرار گرفته اند ، توصیه می شود در دوران نقاهت آن به وفور آب میل کنند.
 • در دوران نقاهت عمل زیبایی بینی ، افراد باید از صحبت کردن ، خندیدن و گریه کردن بیش از حد خودداری نمایند.

اهمیت مراقبت های بعد از جراحی بینی

به همان اندازه که پروسه جراحی زیبایی بینی اهمیت دارد ، مراقبت های بعد از آن نیز حائز اهمیت است. در واقع این سلسله مراقبت ها به خصوص در دوران نقاهت از نتیجه فرآیند عمل محافظت می کنند. بنابراین پیشنهاد می دهیم جهت حفظ زیبایی توام با سلامتی ، در انجام این مراقبت ها کوشا باشید و دیگر مراقبت های مهم و مختص شخص خودتان را (با توجه به شرایط فیزیکی) از پزشک معالج خود جویا شوید.

 • فعالیت های ورزشی 

بدن بعد از رینوپلاستی در حال ساخت و ساز با تغییرات به وجود آمده است. در نتیجه انجام فعالیت های بدنی سنگین و ورزشی باعث تضعیف قوای فرد می شود از سری نکات مهم در مراقبت های بعد از جراحی بینی است که بایستی به خوبی آن را رعایت کرد. از طرفی انجام حرکات ورزشی سخت می تواند به بینی فشار بیاورد و باعث التهاب بیشتر و حتی ورم در ناحیه تحت درمان گردد. حدود سی روز پس از اتمام عمل زیبایی بینی می توانید پیاده روی آرام و شنا را انجام دهید. اما بهتر است برای شروع مجدد ورزش های حرفه ای یا سنگین تا بهتر شدن کامل صبر کنید. دقت داشته باشید از انجام فعالیت های که در آن ها احتمال ورود ضربه به صورت و بینی وجود دارد خودداری کنید. برخورد ضربه در دوران نقاهت باعث تغییر فرم جدید در بینی می گردد و این اصلا خوشایند نخواهد بود و در موارد حاد تر شاید به عمل مجدد نیز احتیاج پیدا کنید.

 • تورم بعد از جراحی بینی 

نمایان شدن ورم بعد از جراحی بینی یکی از عارضه های اجتناب ناپذیر عمل بینی می باشد. در مراقبت های بعد از جراحی بینی می توان روند بهبود و درمان این حالت را با رعایت نکات و توصیه های گفته شده جراح بینی می توان سرعت بخشید. برای بهتر شدن میزان ورم به وجود آمده بهتر است که از چند بالش برای کاهش التهاب و تورم به وجود آمده استفاده کنید. در روز های اولیه در مراقبت های بعد از جراحی بینی بهتر است که در مواقع خواب و استراحت سر از بدن بالاتر قرار بگیرد و این کار را با چند بالشت می توانید انجام دهید. این کار موجب می شود که در زمان خواب به اطراف نچرخید و به فرم بینی فشار وارد نشود. از خم شدن برای مدت طولانی یا به طور مکرر خودداری کنید. جهت کاهش تورم و التهاب بعد از عمل زیبایی بینی بهتر است که از کمپرس سرد استفاده کنید. بلند کردن اجسام سنگین خود داری شود. به مدت دو الی سه هفته تمامی موارد ذکر شده در مراقبت های بعد از جراحی بینی را رعایت کنید که میزان تورم ، التهاب و کبودی کاهش یابد.

 • خونریزی 

یکی دیگر از عوارض رینوپلاستی خونریزی بعد از جراحی می باشد. عمدتا در مواقعی این حالت رخ می دهد که تورم به وجود آمده سوراخ های بینی را مسدود کرده باشد و تا زمانی که این ورم کاهش یابد شما شاهد خونریزی های جزئی خواهید بود. اما اگر این حالت تشدید داشت بهتر است که به دکتر عمل بینی اطلاع دهید. استفاده از کمپرس سرد موجب می شود که این خونریزی به حد بسیاری کاسته شود. نباید مدت زمان خونریزی از بینی طولانی شود. در مواردی که بیشتر از چند روز این شرایط به وجود آمد بایستی به جراح بینی بگویید

آیا مراقبت های بعد از جراحی بینی به سبک انجام شده مرتبط می باشد؟

عمل زیبایی بینی یکی از ایمن ترین و کم تهاجمی ترین روش ها جهت بهبود ظاهر و ساختار داخلی دماغ است که امروزه توسط بهترین جراح بینی برای مراجعین مورد انجام قرار می گیرد. رینوپلاستی برخلاف بسیاری از عمل های دیگر جهت بهبود و درمان نیازی به ماندن در بیمارستان نخواهد داشت. بدین ترتیب روند نقاهت را می توان در منزل تنها با رعایت مواردی که دکتر عمل بینی اعلام می دارد پشت سر گذاشت. برای برخی این پرسش مطرح شدهاست که آیا نوع مراقبت های بعد از جراحی بینی به نوع عمل و میزان تغییرات بستگی دارد؟ ابتدا باید به شما اعلام داشت که نوع بینی در رینوپلاستی بسیار موثر است، به عنوان مثال حساسیت جراحی بینی های گوشتی به نسبت استخوانی بسیار بالاتر می باشد. در نتیجه می توان گفت که میزان تورم و التهاب به وجود آـمده در مراقبت های بعد از عمل کردن بینی نیز بیشتر خواهد بود و در نهایت برای کاهش این عارضه به وجود آمده نیازمند مراقبت های بعد از جراحی بینی بیشتری می باشید. هر فرد با خصیصه های مختص به خود به اتاق عمل رجوع خواهد کرد و به طبع بسته به وضعیت بینی و شرایط جسمانی میزان مراقبت ها و محدودیت ها نیز می تواند متفاوت باشد.

مراقبت های بعد از عمل بینی تا چه زمانی ادامه باید داشته باشد؟

هر انسان آناتومی متفاوتی با دیگری دارد و این تفاوت موجب تمایز در مدت زمان بهبودی افراد بعد از جراحی می شود. برای بهبود پیامدهای عمل نیاز به زمان مشخصی می باشد که این مدت زمان برای هر بدن با دیگری می تواند متغیر باشد. از همین سو نمی توان بازه زمانی مشخصی را برای درمان مشخص کرد.