مراقبت های بعد از جراحی بینی

توسط | آگوست 19, 2020 | جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی : انجام جراحی بینی ، تنها به 2 الی 3 ساعت زمان نیاز دارد ؛ در حالی که افراد باید دوران نقاهت طولانی تر را نسبت به آن مدت زمان جهت جلوگیری از بروز عوارض احتمالی پشت سر بگذارند ؛ در مراقبت های بعد از جراحی بینیصورتی که جراحی بینی انجام داده اید یا قصد انجام عمل بینی را دارید ، نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی را جدی بگیرید ؛ چرا که ، در صورت عدم رعایت نکات و مراقبت های مورد نیاز با عوارض ناخواسته ای مواجه خواهید شد.

تغذیه بعد از عمل بینی

احتمال اینکه روده بیماران پس از جراحی بینی همانند قبل عمل نکرده و آن ها دچار یبوست شوند ، بسیار زیاد است ؛ به همین منظور بهتر است در روزهای ابتدائی پس از جراحی بینی ، بیماران تنها غذاهای آبکی ؛ هم چون سوپ میل کنند ، به مرور زمان آن ها می توانند غذاهای کمی سفت تر را نیز هم چون پوره سیب زمینی ، فرنی و غیره را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

مصرف برخی از موارد ؛ هم چون نمک ، ادویه و غیره در دوران نقاهت عمل بینی سبب تاخیر در روند بهبودی بیماران می شود ، در حالی برخی از موارد هم چون آب آناناس ، آب کرفس و غیره به روند بهبودی آنان تسریع می بخشد ، بنابراین بیماران باید در این باره بسیار دقت کنند.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

خمیازه یک عمل طبیعی و غیرارادی می باشد که سبب درگیری عضلات صورت و حفره های بینی می شود ، به همین علت بهتر است بیماران تا دو ماه خمیازه های خود را کنترل کرده و نباید با دهان خیلی باز خمیازه بکشند.

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

در دوران نقاهت عمل بینی ، بیماران باید به پشت و طاق باز خوابیده و سر خود را کمی بالاتر از بدن قرار دهند ؛ زیرا زمانی که آن ها به پشت می خوابند ، تنفس شان راحت تر صورت گرفته و هم چنین قرار گرفتن سر در مکانی بالاتر از بدن سبب کاهش تورم و کبودی ناشی از عمل بینی شده و علاوه بر آن از ایجاد لخته های خون نیز جلوگیری می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

اغلب افراد عادت به خوابیدن به پشت را ندارند و از این رو اولین شب پس از جراحی بینی را به سختی سپری خواهند کرد ، اما به مرور به این مدل از خوابیدن عادت خواهند کرد.

استحمام بعد از جراحی بینی

طبق نظر جراح بینی ، استحمام پس از برداشتن گچ بینی بلامانع می باشد ؛ اما در صورتی که استحمام پیش از برداشتن گچ بینی ، الزامی است ؛ افراد می توانند تنها موهای خود را شستشو دهند.

جهت شستشوی موها ، می توانند از یک صندلی و یک فرد کمک بگیرند ؛ به این صورت که سر خود را عقب نگه داشته و سپس موهای خود را شستشو دهند ؛ توصیه می شود جهت استحمام ، آب نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد ؛ چرا که آب گرم ، سبب بروز سرگیجه در افراد می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینیمراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. جراح بینی ، به کسانی که در دوران نقاهت عمل زیبایی بینی به سر می برند ؛ توصیه می کند ، تا مدتی از مصرف داروهای ضد التهابی که منجر به اختلال در انعقاد خون می شوند ، خودداری نمایند ؛ از جمله این داروها عبارت اند از : آسپرین ، وارفارین ، پروفن و از این قبیل موارد.
 2. استعمال دخانیات و همچنین مصرف نوشیدنی های حاوی الکل در دوران نقاهت عمل بینی ، ممنوع می باشد ؛ چرا که ، مصرف این موارد منجر به اختلال در بهبودی افراد شده و بدین ترتیب ، دوران نقاهت آن افزایش می یابد.
 3. استفاده از عینک آفتابی و طبی در دوران نقاهت عمل زیبایی بینی ، ممنوع می باشد ؛ اما استفاده از لنز در این دوران بلامانع می باشد.
 4. کسانی که تحت عمل جراحی بینی قرار گرفته اند ، باید تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین اجتناب نمایند.
 5. جراح بینی ، به افراد زیباجو توصیه می کند ، از فین کردن خودداری کنند.
 6. کسانی که تحت عمل جراحی بینی قرار گرفته اند ، توصیه می شود در دوران نقاهت آن به وفور آب میل کنند.
 7. در دوران نقاهت عمل زیبایی بینی ، افراد باید از صحبت کردن ، خندیدن و گریه کردن بیش از حد خودداری نمایند.

تورم و کبودی بعد از جراحی بینی

بروز تورم و کبودی مسئله ای طبیعی می باشد ، که تمامی بیماران پس از جراحی بینی را درگیر می کند و رفع آن نیازمند رعایت برخی از نکات است که در ذیل عبارت اند از :

 • استفاده از کمپرس یخ
 • مصرف آب آناناس و آب کرفس
 • خودداری از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید
 • ساخت زاویه 30 درجه در حین خواب و استراحت
 • حذف نمک و ادویه از رژیم غذایی