مراقبت های بعد از جراحی بینی

توسط | مارس 15, 2021 | جراحی بینی

نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی : انجام جراحی بینی ، تنها به 2 الی 3 ساعت زمان نیاز دارد ؛ در حالی که افراد باید دوران نقاهت طولانی تر را نسبت به آن مدت زمان جهت جلوگیری از بروز عوارض احتمالی پشت سر بگذارند ؛ در صورتی که جراحی بینی انجام داده اید یا قصد انجام عمل بینی را دارید ، نکات و مراقبت های بعد از جراحی بینی را جدی بگیرید ؛ چرا که ، در صورت عدم رعایت نکات و مراقبت های مورد نیاز با عوارض ناخواسته ای مواجه خواهید شد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

تغذیه بعد از عمل بینی

احتمال اینکه روده بیماران پس از جراحی بینی همانند قبل عمل نکرده و آن ها دچار یبوست شوند ، بسیار زیاد است ؛ به همین منظور بهتر است در روزهای ابتدائی پس از جراحی بینی ، بیماران تنها غذاهای آبکی ؛ هم چون سوپ میل کنند ، به مرور زمان آن ها می توانند غذاهای کمی سفت تر را نیز هم چون پوره سیب زمینی ، فرنی و غیره را در رژیم غذایی خود قرار دهند.

مصرف برخی از موارد ؛ هم چون نمک ، ادویه و غیره در دوران نقاهت عمل بینی سبب تاخیر در روند بهبودی بیماران می شود ، در حالی برخی از موارد هم چون آب آناناس ، آب کرفس و غیره به روند بهبودی آنان تسریع می بخشد ، بنابراین بیماران باید در این باره بسیار دقت کنند.

خمیازه کشیدن بعد از عمل بینی

خمیازه یک عمل طبیعی و غیرارادی می باشد که سبب درگیری عضلات صورت و حفره های بینی می شود ، به همین علت بهتر است بیماران تا دو ماه خمیازه های خود را کنترل کرده و نباید با دهان خیلی باز خمیازه بکشند.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

نحوه خوابیدن بعد از عمل بینی

در دوران نقاهت عمل بینی ، بیماران باید به پشت و طاق باز خوابیده و سر خود را کمی بالاتر از بدن قرار دهند ؛ زیرا زمانی که آن ها به پشت می خوابند ، تنفس شان راحت تر صورت گرفته و هم چنین قرار گرفتن سر در مکانی بالاتر از بدن سبب کاهش تورم و کبودی ناشی از عمل بینی شده و علاوه بر آن از ایجاد لخته های خون نیز جلوگیری می شود.

اغلب افراد عادت به خوابیدن به پشت را ندارند و از این رو اولین شب پس از جراحی بینی را به سختی سپری خواهند کرد ، اما به مرور به این مدل از خوابیدن عادت خواهند کرد.

استحمام بعد از جراحی بینی

طبق نظر جراح بینی ، استحمام پس از برداشتن گچ بینی بلامانع می باشد ؛ اما در صورتی که استحمام پیش از برداشتن گچ بینی ، الزامی است ؛ افراد می توانند تنها موهای خود را شستشو دهند.

جهت شستشوی موها ، می توانند از یک صندلی و یک فرد کمک بگیرند ؛ به این صورت که سر خود را عقب نگه داشته و سپس موهای خود را شستشو دهند ؛ توصیه می شود جهت استحمام ، آب نه خیلی سرد و نه خیلی گرم باشد ؛ چرا که آب گرم ، سبب بروز سرگیجه در افراد می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 1. جراح بینی ، به کسانی که در دوران نقاهت عمل زیبایی بینی به سر می برند ؛ توصیه می کند ، تا مدتی از مصرف داروهای ضد التهابی که منجر به اختلال در انعقاد خون می شوند ، خودداری نمایند ؛ از جمله این داروها عبارت اند از : آسپرین ، وارفارین ، پروفن و از این قبیل موارد.
 2. استعمال دخانیات و همچنین مصرف نوشیدنی های حاوی الکل در دوران نقاهت عمل بینی ، ممنوع می باشد ؛ چرا که ، مصرف این موارد منجر به اختلال در بهبودی افراد شده و بدین ترتیب ، دوران نقاهت آن افزایش می یابد.
 3. استفاده از عینک آفتابی و طبی در دوران نقاهت عمل زیبایی بینی ، ممنوع می باشد ؛ اما استفاده از لنز در این دوران بلامانع می باشد.
 4. کسانی که تحت عمل جراحی بینی قرار گرفته اند ، باید تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین اجتناب نمایند.
 5. جراح بینی ، به افراد زیباجو توصیه می کند ، از فین کردن خودداری کنند.
 6. کسانی که تحت عمل جراحی بینی قرار گرفته اند ، توصیه می شود در دوران نقاهت آن به وفور آب میل کنند.
 7. در دوران نقاهت عمل زیبایی بینی ، افراد باید از صحبت کردن ، خندیدن و گریه کردن بیش از حد خودداری نمایند.

تورم و کبودی بعد از جراحی بینی

بروز تورم و کبودی مسئله ای طبیعی می باشد ، که تمامی بیماران پس از جراحی بینی را درگیر می کند و رفع آن نیازمند رعایت برخی از نکات است که در ذیل عبارت اند از :

 • استفاده از کمپرس یخ
 • مصرف آب آناناس و آب کرفس
 • خودداری از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید
 • ساخت زاویه 30 درجه در حین خواب و استراحت
 • حذف نمک و ادویه از رژیم غذایی