جراحی انحراف بینی

توسط | آذر ۱۱, ۱۴۰۱ | مقالات

جراحی انحراف بینی چگونه انجام می شود ؟ منظور از انحراف بینی ، اختلالی است که در اثر جا به جایی تیغه میانی بینی که در اصطلاح علمی آن را سپتوم ( Septum ) می نامند ، بروز می یابد. این تیغه سبب جدایی حفره های بینی از یکدیگر می شود. زمانی که فرد دچار انحراف بینی باشد ، در صورتی که انحراف وی شدید بوده که سبب اختلال در تنفس شود ، نیاز به جراحی بینی دارد ؛ اما در صورتی که انحراف بینی شدید نباشد ، به طوری که سبب بروز مشکلات تنفسی نشود ، نیاز به انجام جراحی نیست. برای اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

جراحی انحراف بینی

بروز انحراف بینی ، یا در اثر ژنتیک بوده یا در اثر اصابت ضربه به بینی رخ می دهد. تنها راه درمان قطعی انحراف بینی ، انجام عمل انحراف بینی می باشد ؛ که در اصطلاح علمی و پزشکی تحت عنوان سپتوپلاستی ( Septoplasty ) شناخته می شود .

دلیل ایجاد انحراف در بینی :

می توان اولین و رایج ترین علت ایجاد انحراف بینی را به ژنتیک و وراثت افراد مرتبط دانست. به این صورت که در زمانی که بینی در حال رشد و تکامل است میان تیغه و پوست و گوشت تناسبی وجود نخواهد داشت. اثابت هر نوع ضربه ای به دماغ نیز می تواند یکی دیگر از دلایلی باشد که باعث ایجاد انحراف بینی می شود. این اتفاق می تواند در کودکی یا بزرگسالی به وجود بیاید. اگر برخورد ضربه در سنین کم به بینی وارد شود به دلیل اینکه غضروف استحکام کمتری را دارد می تواند میزان آسیب بیشتری را به دماغ وارد سازد. تمامی این موارد را می توان با انتخاب دکتر خوب بینی با انجام جراحی انحراف بینی برطرف ساخت و فرمی بهبود یافته و زیبا را به ارمغان آورد.

تشخیص انحراف بینی :

فرد بعد از مشاهده هر یک از حالت های گفته شده در دماغ با مراجعه به دکتر دنیا کرمی ، بهترین جراح بینی شیراز می تواند مورد بررسی قرار بگیرد. بعد از ارزیابی و مشاهده کلی بینی پزشک می تواند علت و میزان عارضه وارده را تشخیص دهد. در نهایت با استفاده از جراحی انحراف بینی می توان نواقص را به خوبی برطرف ساخت. دقت داشته باشید که اگر تشخیص با چشم امکان نداشته باشد ممکن است که پزشک برای فرد انجام آندوسکوپی سینوس و بینی را تجویز کند. در بسیاری موارد نادر احتمال دارد که از سی تی اسکن نیز برای روند تشخیص و بررسی تیغه بینی مورد استفاده قرار بگیرد.

درمان قطعی انحراف بینی

در حال حاضر ؛ تنها راه درمان قطعی انحراف تیغه سپتوم بینی ، انجام عمل جراحی انحراف بینی می باشد ؛ جراح بینی در شیراز حین عممل جراحی ، با اصلاح تیغه بینی و بهبود انحراف آن ، به باز شدن راه هوایی از طریق بینی و رفع مشکلات تنفسی ، کمک می کند.

جراحی انحراف بینی بدون زیبایی

برخی از افراد مایل اند ؛ تنها انحراف تیغه میانی بینی آن ها بر طرف شده و تغییری در فرم ظاهری آن به وجود نیاید ؛ برای انجام این کار ، مانعی وجود نداشته و ممکن می باشد ؛ این افراد ، می توانند اقدام به انجام عمل جراحی سپتوپلاستی ، نمایند ؛ سپتوپلاستی ، مستقل از جراحی زیبایی بینی بوده و تنها به رفع سپنوم کج ، می پردازد.

جراحی زیبایی بینی و رفع انحراف به طورهمزمان

عمل زیبایی بینی ، در اصطلاح پزشکی تحت عنوان رینوپلاستی ( Rhinoplasty ) شناخته شده و هدف از انجام آن بهبود فرم ظاهری بینی می باشد ؛ لازم به ذکر است افرادی که مشکلات تنفسی داشته یا دچار سپتوم کج می باشند ، می توانند جراحی زیبایی و درمانی بینی را همزمان انجام دهند.

جراحی انحراف بینی با لیزر

در دنیای امروز ، لیزر پیشرفت بسیاری در علم پزشکی داشته و همگان را شگفت زده کرده است ؛ اما متاسفانه پیشرفت لیزر ، به قدری نبوده که توانایی اعمال تغییر بر روی غضروف و استخوان را داشته باشد و از آنجایی که انجام این پروسیجر ، نیازمند ایجاد تغییر بر روی تیغه میانی بینی می باشد ؛ امکان انجام عمل انحراف بینی با لیزر وجود ندارد . تنها کاربرد لیزر در عمل بینی ، رفع اسکارهای ناشی از آن می باشد.

 جراحی انحراف بینی

قبل از عمل انحراف بینی

بیمار پیش از اقدام به انجام جراحی انحراف بینی ، باید از خطرات و مزایای ناشی از جراحی با پزشک معالج خود صحبت کند ؛ جلسه مشاوره پیش از عمل ، شامل موارد ذیل می باشد :

 1. سابقه پزشکی : جراح بینی خوب در شیراز ، در ارتباط با سوابق پزشکی از شما ( بیماری ها و داروهای مصرفی ) می پرسد.
 2. معاینه فیزیکی : پزشک داخل و خارج بینی و همچنین ، پوست آن را مورد بررسی قرار می دهد .
 3. توقعات بیمار : شما باید در جلسه مشاوره ، تمام توقعات و انتظارات خود از این جراحی را به پزشک معالج تان گفته و نظر ایشان را جویا شوید.
 4. اقدامات قبل از عمل بینی : بهترین جراح بینی در شیراز در جلسه مشاوره ، شما را در این باره آگاه می کند ؛ در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این باره ، می توانید به مقاله مربوطه در سایت مراجعه نمایید.

دکتر دنیا کرمی ، بهترین جراح انحراف بینی در شیراز می باشند ؛ در صورت تمایل به شرکت در جلسه مشاوره با ایشان ، می توانید با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

مدت زمان عمل انحراف بینی

مدت زمان مورد نیاز جهت انجام این پروسیجر ، با توجه به میزان ناهنجاری بیماران متفاوت می باشد ؛ اما گفته می شود که این عمل جراحی به بیش از 3 ساعت زمان نیاز ندارد.

 

نحوه جراحی انحراف بینی

 1. ابتدا برش کوچکی در سپتوم بینی ایجاد می شود .
 2. استخوان و غضروفی که در راه تنفسی قرار گرفته اند ، توسط دکتر خوب عمل بینی شیراز از بینی خارج می شوند.
 3. در صورتی که نیاز باشد ، حین برداشت غضروف و استخوان مزاحم ، توربین های بینی نیز مرتب می شود.
 4. پس از رفع مشکل ، پزشک پوست را بخیه می زند.
 5. در مواردی که متقاضی علاوه بر رفع مشکل تنفسی خود ، تقاضای عمل زیبایی بینی نیز داشته باشد ، علاوه بر رفع مشکل ، فرم بینی نیز در راستای ایجاد زیبایی تغییر پیدا می کند.( در این صورت پروسه سپتوپلاستی با رینوپلاستی تلفیق شده و سپتورینوپلاستی انجام می شود. )

درد عمل انحراف بینی

این عمل جراحی ، تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد ؛ بنابراین بیماران در حین انجام آن ، دردی را احساس نخواهند کرد ؛ احساس بروز درد خفیف پس از به هوش آمدن و رفع اثر داروی بیهوشی نیز مسئله ای طبیعی بوده که با مصرف مسکن برطرف می شود. لازم به ذکر است بیماران پیش از مصرف مسکن ، باید به پزشک معالج خود در این باره اطلاع دهند.

انواع انحراف بینی

 • اگر تیغه وسط بینی انحراف داشته باشد ، یک یا هر دو حفره آن دچار گرفتگی هستند و برای رفع آن به جراحی انحراف بینی نیاز است.
 • گاهی تیغه وسط بینی به موازات ساختار بینی انحراف دارد که در این صورت حفره ها مسدودیت ندارند.
 • در مواردی علاوه بر تیغه وسط ، کل هرم بینی نیز کج است. در این شرایط حفره های بینی مسدودیت دارند.

علائم انحراف بینی

اگر انحراف بینی کم باشد ، افراد کمی متوجه آن می شوند. چرا که این عارضه ممکن است در ظاهر پیدا نباشد. از جمله علائم انحراف بینی شامل موارد زیر است:

 • درد صورت
 • گرفتگی بینی
 • خر و پف
 • کاهش حس بویایی
 • خشکی و خونریزی بینی
 • خوابیدن به یک سمت مشخص
 • صدای تو دماغی
 • سوزش گلو
 • و در موارد شدید ، آپنه خواب ( وقفه تنفسی در خواب )

آیا عمل انحراف بینی باعث زیبایی می شود؟

جراحی انحراف بینی با سپتوپلاستی تنها ایرادات عملکردی بینی را رفع می کند ؛ در طی این عمل انحراف تیغه بینی رفع می شود ؛ اما این پروسه در ظاهر بینی تغییر ایجاد نمی کند. از این رو برای انجام عمل زیبایی حین رفع انحراف ، نیازمند سپتورینوپلاستی هستید.

بعد از عمل انحراف بینی چه باید کرد ؟

بهترین جراح بینی در شیراز ، به منظور تسریع در روند بهبودی ، توصیه به رعایت نکات و مراقبت های مورد نیاز در دوران نقاهت عمل بینی می کند ؛ در ذیل به طور مختصر در این باره اشاره شده است ؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله مراقبت های بعد از عمل بینی موجود در سایت مراجعه نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی

 • استفاده از کمپرس یخ
 • اجتناب از قرارگیری در برابر نور مستقیم خورشید و گرما
 • حذف یا کاهش قابل توجه نمک و ادویه از رژیم غذایی
 • قرارگیری آب آناناس و آب کرفس در رژیم غذایی بیماران
 • خودداری از خندیدن و حرف زدن زیاد
 • اجتناب از انجام فعالیت های سنگین
 • بعد از عمل انحراف بینی جهت تسریع بخشیدن روند بهبود و درمان باید به نکات گفته شده توسط بهترین جراح بینی به نحو اصولی و دقیق رعایت کرد.
 • در مواقع خواب و استراحت بهتر است از چند بالشت کمک بگیرید.
 • مراقبت کنید که ضربه ای به فرم جدید وارد نشود.

 

جراحی انحراف بینی

عوارض عمل انحراف بینی

رعایت دو نکته احتمال بروز عوارض ناشی از عمل جراحی انحراف بینی را تا حد بسیاری کاهش می دهد ؛ این نکته ها عبارت اند از :

 1. انتخاب بهترین جراح
 2. رعایت نکات و دستورالعمل های قبل و بعد از عمل جراحی

با دقت در موارد فوق ، دیگر نگران بروز عوارض ناشی از عمل سپتوپلاستی نباشید ؛ چرا که دیگر هیچ گونه خطری شما را تهدید نمی کند ؛ اما در غیر این صورت احتمال بروز عوارضی ؛ از جمله درد شدید ، خونریزی ، عفونت و از این قبیل موارد وجود دارد.

قیمت جراحی انحراف بینی

هزینه این عمل در شیراز برای هر فرد با توجه به پارامترهای بسیاری متغیر می باشد ؛ از این رو به افراد دارای انحراف ، که قصد آگاهی از هزینه عمل بینی را دارند ، توصیه به مراجعه نزد بهترین جراح بینی می گردد ؛ لازم به ذکر است که پس از انجام معاینات مورد نیاز ، هزینه قطعی عمل انحراف بینی در افراد مشخص می گردد.