جراحی انحراف بینی

توسط | اردیبهشت ۲۰, ۱۴۰۱ | جراحی بینی

عمل جراحی انحراف بینی چگونه انجام می شود ؟ منظور از انحراف بینی ، اختلالی است که در اثر جا به جایی تیغه میانی بینی که در اصطلاح علمی آن را سپتوم ( Septum ) می نامند ، بروز می یابد. این تیغه سبب جدایی حفره های بینی از یکدیگر می شود. زمانی که فرد دچار انحراف بینی باشد ، در صورتی که انحراف وی شدید بوده که سبب اختلال در تنفس شود ، نیاز به جراحی بینی دارد ؛ اما در صورتی که انحراف بینی شدید نباشد ، به طوری که سبب بروز مشکلات تنفسی نشود ، نیاز به انجام جراحی نیست. برای اطلاعات بیشتر در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

جراحی انحراف بینی

بروز انحراف بینی ، یا در اثر ژنتیک بوده یا در اثر اصابت ضربه به بینی رخ می دهد. تنها راه درمان قطعی انحراف بینی ، انجام عمل انحراف بینی می باشد ؛ که در اصطلاح علمی و پزشکی تحت عنوان سپتوپلاستی ( Septoplasty ) شناخته می شود .

درمان قطعی انحراف بینی

در حال حاضر ؛ تنها راه درمان قطعی انحراف تیغه سپتوم بینی ، انجام عمل جراحی انحراف بینی می باشد ؛ جراح بینی در شیراز حین عممل جراحی ، با اصلاح تیغه بینی و بهبود انحراف آن ، به باز شدن راه هوایی از طریق بینی و رفع مشکلات تنفسی ، کمک می کند.

جراحی انحراف بینی بدون زیبایی

برخی از افراد مایل اند ؛ تنها انحراف تیغه میانی بینی آن ها بر طرف شده و تغییری در فرم ظاهری آن به وجود نیاید ؛ برای انجام این کار ، مانعی وجود نداشته و ممکن می باشد ؛ این افراد ، می توانند اقدام به انجام عمل جراحی سپتوپلاستی ، نمایند ؛ سپتوپلاستی ، مستقل از جراحی زیبایی بینی بوده و تنها به رفع سپنوم کج ، می پردازد.

جراحی زیبایی بینی و رفع انحراف به طورهمزمان

جراحی زیبایی بینی ، در اصطلاح پزشکی تحت عنوان رینوپلاستی ( Rhinoplasty ) شناخته شده و هدف از انجام آن بهبود فرم ظاهری بینی می باشد ؛ لازم به ذکر است افرادی که مشکلات تنفسی داشته یا دچار سپتوم کج می باشند ، می توانند جراحی زیبایی و درمانی بینی را همزمان انجام دهند.

جراحی انحراف بینی با لیزر

در دنیای امروز ، لیزر پیشرفت بسیاری در علم پزشکی داشته و همگان را شگفت زده کرده است ؛ اما متاسفانه پیشرفت لیزر ، به قدری نبوده که توانایی اعمال تغییر بر روی غضروف و استخوان را داشته باشد و از آنجایی که انجام این پروسیجر ، نیازمند ایجاد تغییر بر روی تیغه میانی بینی می باشد ؛ امکان انجام عمل انحراف بینی با لیزر وجود ندارد . تنها کاربرد لیزر در عمل بینی ، رفع اسکارهای ناشی از آن می باشد.

 جراحی انحراف بینی

قبل از عمل انحراف بینی

بیمار پیش از اقدام به انجام جراحی انحراف بینی ، باید از خطرات و مزایای ناشی از جراحی با پزشک معالج خود صحبت کند ؛ جلسه مشاوره پیش از عمل ، شامل موارد ذیل می باشد :

 1. سابقه پزشکی : جراح بینی ، در ارتباط با سوابق پزشکی از شما ( بیماری ها و داروهای مصرفی ) می پرسد.
 2. معاینه فیزیکی : پزشک داخل و خارج بینی و همچنین ، پوست آن را مورد بررسی قرار می دهد .
 3. توقعات بیمار : شما باید در جلسه مشاوره ، تمام توقعات و انتظارات خود از این جراحی را به پزشک معالج تان گفته و نظر ایشان را جویا شوید.
 4. اقدامات قبل از عمل بینی : بهترین جراح بینی در شیراز در جلسه مشاوره ، شما را در این باره آگاه می کند ؛ در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این باره ، می توانید به مقاله مربوطه در سایت مراجعه نمایید.

دکتر دنیا کرمی ، بهترین جراح انحراف بینی در شیراز می باشند ؛ در صورت تمایل به شرکت در جلسه مشاوره با ایشان ، می توانید با شماره های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

مدت زمان عمل انحراف بینی

مدت زمان مورد نیاز جهت انجام این پروسیجر ، با توجه به میزان ناهنجاری بیماران متفاوت می باشد ؛ اما گفته می شود که این عمل جراحی به بیش از 3 ساعت زمان نیاز ندارد.

 

نحوه جراحی انحراف بینی

 1. ابتدا برش کوچکی در سپتوم بینی ایجاد می شود .
 2. استخوان و غضروفی که در راه تنفسی قرار گرفته اند ، توسط جراح از بینی خارج می شوند.
 3. در صورتی که نیاز باشد ، حین برداشت غضروف و استخوان مزاحم ، توربین های بینی نیز مرتب می شود.
 4. پس از رفع مشکل ، پزشک پوست را بخیه می زند.
 5. در مواردی که متقاضی علاوه بر رفع مشکل تنفسی خود ، تقاضای عمل زیبایی بینی نیز داشته باشد ، علاوه بر رفع مشکل ، فرم بینی نیز در راستای ایجاد زیبایی تغییر پیدا می کند.( در این صورت پروسه سپتوپلاستی با رینوپلاستی تلفیق شده و سپتورینوپلاستی انجام می شود. )

درد عمل انحراف بینی

این عمل جراحی ، تحت بیهوشی عمومی انجام می گیرد ؛ بنابراین بیماران در حین انجام آن ، دردی را احساس نخواهند کرد ؛ احساس بروز درد خفیف پس از به هوش آمدن و رفع اثر داروی بیهوشی نیز مسئله ای طبیعی بوده که با مصرف مسکن برطرف می شود. لازم به ذکر است بیماران پیش از مصرف مسکن ، باید به پزشک معالج خود در این باره اطلاع دهند.

انواع انحراف بینی

 • اگر تیغه وسط بینی انحراف داشته باشد ، یک یا هر دو حفره آن دچار گرفتگی هستند و برای رفع آن به جراحی انحراف بینی نیاز است.
 • گاهی تیغه وسط بینی به موازات ساختار بینی انحراف دارد که در این صورت حفره ها مسدودیت ندارند.
 • در مواردی علاوه بر تیغه وسط ، کل هرم بینی نیز کج است. در این شرایط حفره های بینی مسدودیت دارند.

علائم انحراف بینی

اگر انحراف بینی کم باشد ، افراد کمی متوجه آن می شوند. چرا که این عارضه ممکن است در ظاهر پیدا نباشد. از جمله علائم انحراف بینی شامل موارد زیر است:

 • درد صورت
 • گرفتگی بینی
 • خر و پف
 • کاهش حس بویایی
 • خشکی و خونریزی بینی
 • خوابیدن به یک سمت مشخص
 • صدای تو دماغی
 • سوزش گلو
 • و در موارد شدید ، آپنه خواب ( وقفه تنفسی در خواب )

آیا عمل انحراف بینی باعث زیبایی می شود؟

جراحی انحراف بینی با سپتوپلاستی تنها ایرادات عملکردی بینی را رفع می کند ؛ در طی این عمل انحراف تیغه بینی رفع می شود ؛ اما این پروسه در ظاهر بینی تغییر ایجاد نمی کند. از این رو برای انجام عمل زیبایی حین رفع انحراف ، نیازمند سپتورینوپلاستی هستید.

بعد از عمل انحراف بینی چه باید کرد ؟

بهترین جراح بینی در شیراز ، به منظور تسریع در روند بهبودی ، توصیه به رعایت نکات و مراقبت های مورد نیاز در دوران نقاهت عمل بینی می کند ؛ در ذیل به طور مختصر در این باره اشاره شده است ؛ جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقاله مراقبت های بعد از عمل بینی موجود در سایت مراجعه نمایید.

مراقبت های بعد از جراحی انحراف بینی

 • استفاده از کمپرس یخ
 • اجتناب از قرارگیری در برابر نور مستقیم خورشید و گرما
 • حذف یا کاهش قابل توجه نمک و ادویه از رژیم غذایی
 • قرارگیری آب آناناس و آب کرفس در رژیم غذایی بیماران
 • خودداری از خندیدن و حرف زدن زیاد
 • اجتناب از انجام فعالیت های سنگین
 • و غیره

جراحی انحراف بینی

عوارض عمل انحراف بینی

رعایت دو نکته احتمال بروز عوارض ناشی از عمل جراحی انحراف بینی را تا حد بسیاری کاهش می دهد ؛ این نکته ها عبارت اند از :

 1. انتخاب بهترین جراح
 2. رعایت نکات و دستورالعمل های قبل و بعد از عمل جراحی

با دقت در موارد فوق ، دیگر نگران بروز عوارض ناشی از عمل سپتوپلاستی نباشید ؛ چرا که دیگر هیچ گونه خطری شما را تهدید نمی کند ؛ اما در غیر این صورت احتمال بروز عوارضی ؛ از جمله درد شدید ، خونریزی ، عفونت و از این قبیل موارد وجود دارد.

قیمت جراحی انحراف بینی

هزینه این عمل در شیراز برای هر فرد با توجه به پارامترهای بسیاری متغیر می باشد ؛ از این رو به افراد دارای انحراف ، که قصد آگاهی از هزینه عمل بینی را دارند ، توصیه به مراجعه نزد بهترین جراح بینی می گردد ؛ لازم به ذکر است که پس از انجام معاینات مورد نیاز ، هزینه قطعی عمل انحراف بینی در افراد مشخص می گردد.