جراحی بینی شکسته

توسط | اسفند ۲, ۱۴۰۲ | مقالات

جراحی بینی شکسته با هدف رفع ایرادات ظاهری و تنفسی بینی شکسته انجام می شود. بینی ، به عنوان مرکزی ترین عضو صورت بیش از سایر اعضا در معرض آسیب دیدگی و شکستگی قرار می گیرد ؛ به هر گونه ترک یا شکستگی در قسمت استخوان بینی ، شکستگی بینی گفته می شود ؛ که در اثر اصابت یک ضربه خارجی به بینی رخ می دهد و می تواند منجر به کجی ، انحراف تیغه میانی ، بروز قوز بر روی بینی و از این قبیل موارد شود. در ادامه اطلاعات بیشتری از این شکستگی و پروسیجر جراحی بینی آن شرح می دهیم. در صورتی که شما یا عزیزانتان دچار این عارضه شده اید ، به توصیه دکتر دنیا کرمی ، بهترین جراح بینی شیراز یشنهاد می دهیم در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

جراحی بینی شکسته _ دکتر دنیا کرمی

جراحی بینی شکسته در شیراز

گاهی افراد با انجام اقدامات اولیه در 14روز اول ، بهبود نمی یابند. شکستگی بینی می تواند در این افراد مشکلات تنفس ، دردهای مزمن و نامتقارنی در صورت ایجاد کند. این افراد برای رفع این مشکلات نیازمند عمل بینی شکسته هستند. از این رو بعد از عکس برداری و آزمایش های لازم پروسه عمل آغاز می شود.

بینی شکسته چه علائمی دارد ؟

از شایع ترین نشانه های شکستگی بینی ، باید به احساس درد شدید ، کبودی ، تورم بینی و خونریزی اشاره کنیم ؛ در ذیل به سایر علائم شکستگی بینی نیز اشاره شده است :

 • بد شکلی بینی
 • خون دماغ
 • حساسیت بینی نسبت به لمس
 • کبودی زیر چشم
 • بروز مشکلات تنفسی
 • و غیره

در اکثر مواقع خونریزی بینی ، خفیف بوده و به سرعت متوقف می شود و افراد باید در طی چند روز به پزشک مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرند ؛ در غیر این صورت ، نیاز به مراجعه سریع به پزشک می باشد. در صورتی که نیاز به جراحی بینی شکسته باشد ، پزشک زمان جراحی را تعیین می کند. در انتهای مقاله خواهیم گفت که چند روز بعد از شکستگی , عمل جراحی انجام می شود.

انواع شکستگی در بینی

 • شکستگی بینی از کنار : یکی از متداول ترین مدل های شکستگی بینی است و باعث فرو رفتن یک طرف و برآمده شدن طرف دیگر بینی می شود. این نوع شکستگی معمولا بر اثر ضربه خوردن بینی ایجاد می شود.
 • شکستگی بینی از رو به رو : نوعی شکستگی بینی است باعث فرو رفتن تیغه بینی و تغییر ظاهر بینی می شود. در این مدل شکستگی ضربه وارد شده به بینی از سمت بالا و بر روی تیغه بینی است و کمتر اتفاق می افتد.

تشخیص شکستگی بینی

تشخیص شکسته شدن بینی با معاینه حضوری توسط جراح انجام می شود. گاهی شدت شکستگی بینی آنقدر زیاد است که با مشاهده بینی بیمار و یا لمس آن قابل تشخیص است. اگر بیمار درد زیادی در ناحیه بینی داشته باشد قبل از معاینه از بی حسی موضعی برای کاهش درد بیمار استفاده می شود. در مواردی که آسیب دیدگی بیمار جدی باشد جراح برای تشخیص میزان آسیب دیدگی ممکن است برای بیمار انجام سی تی اسکن را تجویز کند. ولی اگر بینی آسیب جدی ندیده باشد معمولا جراح معاینه دقیق بینی بیمار را پس از کاهش تورم بینی و چند روز بعد انجام می دهد.

متداول ترین تکنیک های جراحی بینی شکسته

عمل جراحی برای درمان شکستگی بینی به دو روش انجام می شود :

جراحی بینی شکسته به روش بسته

این روش یک روش درمان سرپایی بینی است و فرد نیازی به بستری شدن ندارد. روشی پر کاربرد است که برای درمان شکستگی های سطحی و جزئی در بینی و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. جراح بینی پس از اعمال تغییرات لازم از داخل سوراخ های بینی، داخل بینی را پانسمان کرده و به مدت 5 الی 7 روز بر روی بینی گچ قرار می دهد.

جراحی بینی شکسته به روش باز

چنانچه شکستگی و مشکل انسداد بینی قابل برطرف شدن با روش بسته نباشد، جراح برای درمان شکستگی از روش باز استفاده می کند. در این روش جراح برشی در ناحیه بین سوراخ های بینی کلوملا، ایجاد می کند و با بلند کردن پوست روی استخوان بینی می تواند کاملا به ساختار بینی تسلط داشته باشد. این روش دید باز و گسترده ای برای اعمال دقیق تغییرات در اختیار جراح بینی شیراز قرار می دهد.

چه زمانی بهتر است برای درمان جراحی شکستگی بینی به جراح مراجعه کرد؟

معمولا 3 تا 6 ماه بعد از ایجاد شکستگی در بینی، تورم بینی کاملا از بین می رود و ترمیم در بافت بینی انجام می شود. بهتر است جراحی شکستگی بینی در این زمان انجام شود. اگر بیمار کودک باشد میتوان جراحی شکستگی بینی را بعد از سن بلوغ او یعنی بعد از 17 سالگی انجام داد.

نقاهت بعد از جراحی بینی شکسته

معمولا پس از گذشت یک تا دو هفته از جراحی بینی و از بین رفتن تورم و کبودی بینی، فرم ظاهری بینی مشخص می شود. ولی اگر آسیب ناشی از شکستگی بینی شدید باشد ممکن است جراحی شکلی ترمیمی به خود بگیرد و نیاز به پیوند استخوان یا غضروف به بینی باشد. در این موارد پس از جراحی نیاز است از بینی مراقبت بیشتری نمود و مدت زمان دوره نقاهت نیز افزایش می یابد.

مراقبت های لازم در زمان شکستگی بینی

در صورتی که ضربه وارد شده به بینی ، شدید نباشد ؛ با گذشت زمان ، علائم آن برطرف خواهد شد ؛ اما با رعایت برخی موارد ، می توان موجب تسریع در روند آن شد که این نکات عبارت اند از :

 • استفاده از کمپرس یخ

افراد ، باید توجه نمایند که کمپرس یخ را به طور مستقیم ، بر روی بینی خود قرار نداده و همچنین ، فواصل زمانی استفاده از آن نیز طولانی نباشد.

 • نحوه خوابیدن جهت رفع تورم بینی

قرارگیری سر در مکانی بالاتر از بدن ، موجب تسریع در روند بهبودی تورم و کبودی ناشی از ضربه دیدگی بینی ، می شود ؛ افراد بدین منظور ، می توانند دو بالش در زیر سر خود قرار دهند.

جراحی بینی شکسته _ دکتر دنیا کرمی

عوارض بینی شکسته درمان نشده

بعضی از افرادی که دچار شکستگی بینی شده اند ، تصور می کنند شکستگی بینی ، تنها فرم ظاهری بینی را تحت تاثیر قرار می دهد ؛ در صورتی که این گونه نبوده و این حادثه ، به طور مستقیم با سلامت فرد در رابطه می باشد و بی توجهی به درمان آن ، می تواند عوارضی ؛ از جمله گرفتگی بینی ، خونریزی شدید ، مشکلات تنفسی ، خونریزی داخلی بینی و از این قبیل موارد را به همراه داشته باشد.

بنابراین ، نسبت به درمان شکستگی بینی ، بی توجه نبوده و در این باره سهل انگاری نکنید. به خصوص اگر پزشک دستور جراحی بینی شکسته را داد ، فورا اقدامات لازم را انجام دهید.

دیگر آسیب های ناشی از شکستگی بینی

 • آسیب دیدن ناحیه غضروفی بینی
 • ایجاد انحراف در تیغه بینی و مشکل تنفسی
 • انسداد سوراخ های بینی در اثر لخته های ناشی از خون مردگی در بینی

جراحی شکستگی بینی و عمل زیبایی در شیراز

بسیاری از افرادی که دچار شکستگی بینی ، شده و تمایل به انجام جراحی زیبایی بینی نیز دارند ، در این باره می پرسند که آیا امکان انجام همزمان عمل شکستگی و عمل زیبایی بینی وجود دارد ؟

در پاسخ به این پرسش ، باید ذکر شود بله ؛ جراح بینی در حین انجامجراحی بینی شکسته ، می تواند به بهبود و اصلاح فرم ظاهری بینی نیز پرداخته و ساختار بینی را دستخوش تغییرات کند.

هزینه جراحی بینی شکسته در شیراز

از رایج ترین سوالات در رابطه با شکستگی بینی ، باید به هزینه عمل شکستگی بینی چقدره ؟ اشاره کنیم.

در رابطه با هزینه عمل زیبایی بینی شکسته ، باید ذکر شود قیمت نهایی آن توسط جراح بینی مشخص می گردد ؛ چرا که به پارامترهای بسیار گوناگونی بستگی دارد.

درمان شکستگی بینی

بینی شکسته شده به دو صورت درمان می شود. ؛ این دو روش شامل موارد زیر هستند:

 • مراقبت های ابتدایی و مهم در منزل
 • جراحی بینی شکسته

مراقبت های ابتدایی بینی شکسته در منزل

همه شکستگی های ایجاد شده در بینی ، نیازی به جراحی بینی ندارند. بعضی از آن ها با رعایت مراقبت هایی که پزشک تجویز می کند ، قابل درمان است. این اقدامات شامل موارد زیر هستند:

 • در صورت خون ریزی از دهان تنفس کنید. این اقدام از وارد شدن خون به گلو جلوگیرری می کند.
 • در صورت عدم خون ریزی ، سر خود را کمی به سمت بالا خم کنید. این اقدام برای کاهش درد و تورم موثر است.
 • از کمپرس آب یخ استفاده کنید. بهتر است هر 15 تا 20 دقیقه و به تعداد 3 یا 4 بار در روز کمپرس یخ را روی بینی قرار دهید.
 • می توانید از داروهای مسکن جهت تسکین درد ، استفاده کنید.

توجه !

اقدامات اولیه اهمیت بسیار بالایی دارند. اگر اقدامات گفته شده رعایت نشود ، ممکن است در سپتوم بینی بیمار خون جمع شود و این موضوع خطر بسیاری دارد.

مراقبت های بعد از جراحی بینی شکسته

مراقبت های بعد از جراحی بینی ، نقش بسیار موثری در سلامت افراد ایجاد می کنند. اهمیت رعایت این مراقبت ها به اندازه ای است که ما آن را در مقاله ای جدا به طور کامل شرح دادیم. از این رو برای اطلاع از این مراقبت ها به مقاله مورد نظر وارد شوید.