جراحی بینی کج

توسط | آبان ۱۸, ۱۴۰۱ | مقالات

جراحی بینی کج ( پیچ خورده ) ، یکی از بزرگترین چالش ها در زمینه جراحی بینی محسوب می شود ؛ چرا که جراح بینی ، علاوه بر رفع نامتقارنی و ایجاد تعادل و تناسب میان بینی و سایر اعضا صورت ، در صورت بروز مشکلات تنفسی ، باید آن را نیز برطرف نماید. برای اطلاعات بیشتر از این پروسه درمانی پیشنهاد می دهیم در ادامه مطلب با ما همراه باشید. از نظر علم زیبایی شناسی ، وجود تناسب و هماهنگی در میان اعضا صورت مهم ترین ویژگی یک چهره زیبا و جذاب محسوب می شود. از مشکلاتی که در اثر کجی بینی ، رخ می دهد ، باید به مواردی همچون خروپف ، سردرد ، سینوزیت ، خشک شدن دهان و از این قبیل موارد اشاره کنیم. کجی بینی ، می تواند در اثر وراثت یا اصابت ضربه به بینی ( امکان کجی بینی در اثر اصابت ضربه به آن ، در تمامی سنین وجود دارد. ) در نواحی یک سوم بالایی یا دو سوم پایینی بینی رخ دهد ؛ تنها راه رفع کجی بینی ، انجام جراحی در آن است.

 

جراحی بینی کج

جراحی بینی کج

عمل بینی کج عمدتا برای بهبودی و درمان حالت کجی در دماغ مورد استفاده قرار می گیرد. همانطور که اطلاع دارید جراحی بینی ، پروسه ای درمانی و زیبایی است که توسط جراح برای فرد متقاضی مورد استفاده قرار می گیرد. کج بودن بین مربوط به ایرادات ظاهری می باشد و یک کج بودن در ساختار و آناتومی نیز وجود دارد که به آن جراحی انحراف بینی می گویند. لازم به ذکر است که برخی افراد هر دو عارضه را باهم دارا هستند و ابتدا با بهبود انحراف سپتوم و سپس برطرف کردن کجی بینی از جراحی بینی استفاده می شود. به طور معمول برای انجام این فرآیند نیازی به شکسته شدن استخوان نخواهد بود اما بعضی از موارد که با عمل زیبایی دماغ به همراه است امکان دارد که دکترخوب عمل بینی در شیراز  مجبور به شکستن استخوان شود که بتواند نتیجه نهایی را مطلوب و مساعد به ارمغان برساند. در حالتی که فرد با بینی کج به جراح بینی مراجعه می کند و پزشک قبول می کند عمل را انجام دهد ایشان می داند که در طی پروسه احتمال دارد که استخوان را بشکند. زیرا برای زیبا شدن فرم ظاهری باید سایز بینی را کوچک کرد و نوک آن را سربالاتر از حالت عادی قرار داد. با برداشتن قوز از روی تیغه نمای بینی پهن می شود که برای برطرف شدن این وضعیت بهتر است که استخوان را شکسته و در جای مناسب خود قرار دهید.

دلیل انحراف و کجی در بینی:

این عارضه می تواند مادرزادی باشد و یا ممکن است در پی یک حادثه به وقوع بپیوندد. برخی مواقع ممکن است در حین یک بازی ورزشی با برخورد یک ضربه به صورت دماغ او دچار کج شدن بینی گردد.

توصیه های قبل از جراحی بینی کج

این عمل بینی ، یکی از پیچیده ترین عمل های درمانی بینی است ؛ بنابراین لازم است این پروسه توسط یک جراح ماهر و کارآزموده انجام شود. اولین اقدام قبل از عمل بینی پیچ خورده ، انتخاب بهترین جراح بینی است.

 1. برای در میان گذاشتن اهداف و خواسته های خود با جراح ، قبل از انجام پروسه عمل در جلسه مشاوره شرکت نمایید.
 2. اگر بیماری خاصی دارید و یا در حال حاضر داروی خاصی را مصرف می کنید ، با جراح بینی در میان بگذارید.
 3. با توصیه ی جراح از چند روز قبل از جراحی ، از مصرف دارو های رقیق کننده خون مانند آسپرین و وارفارین خودداری کنید.
 4. به منظور جلوگیری از ایجاد اختلال در فرایند جراحی ، و بهبودی پس از آن ، از دو هفته پیش از انجام فرآیند ، مصرف سیگار و دخانیات را ترک نمایید.
 5. همچنین برای کاهش ریسک خطر خونریزی در هنگام جراحی ، از مصرف الکل مدتی پیش از عمل ، پرهیز نمایید.
 6. آزمایشاتی که جراح تجویز می کند انجام داده ، و نتیجه آن را در اختیار جراح قرار دهید.
 7. به دلیل مضر بودن دارو های بیهوشی برای جنین ، قبل از عمل در بینی برای خانم ها ، تست بارداری از سوی جراح تجویز می شود.

توصیه های روز جراحی بینی کج

 • بهتر است قبل ازانجام فرآیند عمل ، استحمام نمایید ؛ زیرا بعد از جراحی به دلیل وجود گچ بر روی بینی ، تا چند روز نمی توانید استحمام کنید.
 • برای اینکه قبل از جراحی ناشتا باشید ، از 8 ساعت قبل از خوردن و آشامیدن بپرهیزید.
 • روز جراحی بانوان نباید ناخن مصنوعی و لاک داشته باشند. همچنین صورت آن ها نیز باید فاقد آرایش باشد.
 • بهتر است آقایان تا حد امکان ریش و سبیل خود را اصلاح نمایند.
 • از یک نفر بخواهید شما را در زمان جراحی و بعد از آن همراهی نماید.
 • بهتر است یک ساعت قبل از شروع فرآیند عمل ، با همراه خود در محل جراحی حضور یابید.

جراحی بینی کج چگونه انجام می شود ؟

به منظور انجام جراحی بینی کج ، پزشک پس از بیهوشی بیمار اقدام به ایجاد برش در ناحیه کلوملا ( ناحیه میانی حفره های بینی ) کرده و پس از بلند کردن پوست بینی ، به اعمال اصلاحات مورد نیاز می پردازد ؛ به منظور رفع کجی بینی ، نیاز به اقدامات بسیار پیچیده و ظریف می باشد ؛ از این رو به افراد توصیه می شود ، جهت کسب نتایج مطلوب و رضایت بخش از این عمل ، در انتخاب جراح بینی ، بسیار دقت کرده و یکی از بهترین آن ها را برگزینند.

نقاهت بعد از جراحی بینی کج

بعد ازاتمام عمل در بینی ، مقدار کمی تورم و کبودی در ناحیه اطراف چشم بیمار ایجاد می شود ، که در هفته اول بعد از عمل از بین می رود. به کمک کمپرس سرد و رژیم غذایی مناسب و رعایت کامل مراقبت های بعد از جراحی بینی ، می توانید میزان تورم و کبودی و درد بعد از عمل بینی را ، کاهش دهید. بعد از گذشت یک هفته ، برای کشیدن بخیه های غیر قابل جذب و برداشتن گچ و پانسمان بینی ، لازم است به جراح بینی مراجعه کنید. بعد از اینکه جراح اقدامات لازم را انجام داد ، از چسب بر روی بینی استفاده می کند. نقاهت پس از جراحی در بینی معمولا دو هفته طول می کشد ، و پس از این مدت بیمار می تواند فعالیت های روزمره خود را از سر گیرد. از بین رفتن تورم کامل بینی ، و مشخص شدن نتیجه نهایی جراحی معمولا به چند ماه زمان نیاز دارد. 30 درصد از تورم بینی در سه هفته اول بعد از رینوپلاستی فروکش می کند. بعد از گذشت 6 هفته از فرآیند عمل ، تورم بینی تا میزان 60 درصد کاهش می یابد. به طور معمول یک سال بعد از عمل کج بینی ، بیمار می تواند فرم نهایی بینی را مشاهده نماید.

هزینه جراحی بینی کج

هزینه جراحی بینی کج ، در افراد با توجه به پارامترهای بسیاری متغیر می باشد ؛ از این رو تعیین هزینه نهایی آن ، پس از انجام معاینات مورد نیاز توسط جراح بینی ، مشخص می گردد.

جراحی بینی کج

سوالات رایج عمل بینی کج

سوالاتی که در ذیل به آن ها اشاره شده است ، از متداول ترین سوالات در زمینه جراحی بینی کج ، می باشند.

آیا کجی بینی پس ازعمل به طور کامل بر طرف می شود ؟

در پاسخ به این پرسش باید ذکر شود ، در صورتی که عمل کج بینی ، توسط جراح ماهر و با تجربه انجام گیرد ؛ بله ، کجی بینی به طور کامل بر طرف و اصلاح می گردد.

آیا بدون عمل می توان به رفع کجی بینی پرداخت ؟

خیر ، تنها راه اصلاح فرم ظاهری بینی ، انجام جراحی در بینی می باشد ؛ ممکن است در رابطه با جراحی بینی با لیزر ، شنیده باشید در این باره ، باید بگوییم این موضوع تنها جنبه تبلیغاتی داشته و از نظر علمی به اثبات نرسیده است.

آیا جراحی بینی کج خطرناک است ؟

خیر ، انجام عمل بینی کج ، توسط جراح چیره دست نه تنها خطرناک نبوده بلکه با نتایج بسیار مطلوبی نیز همراه خواهد بود.

آیا دوران نقاهت عمل بینی کج طولانی است ؟

خیر ، در حال حاضر عمل در بینی کج ، طبق تکنیک های نوین انجام می گیرد و همین امر ، منجر شده تا طول دوران بهبودی آن به 7 الی 10 روز کاهش پیدا کند ؛ بنابراین کسانی که تحت این عمل زیبایی قرار گرفته اند ، پس از گذشت این مدت ، می توانند به انجام امور روزانه خود پرداخته و حتی به سرکار بازگردند.

علت کج بودن بینی چیست ؟

کجی بینی ، می تواند به علت وراثت باشد یا در اثر اصابت ضربه به بینی ، در حین تصادف ، دعوا و از این قبیل موارد بروز یابد.