جراحی بینی

توسط | اسفند ۸, ۱۴۰۱ | مقالات

در حال حاضر جراحی بینی با هدف زیبایی که در اصطلاح پزشکی آن را راینوپلاستی می نامند ، یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی صورت در میان مردم اعم از زن و مرد می باشد و هر روزه به تعداد افرادی که خواستار انجام این پروسه زیبایی هستند ، افزوده می شود ؛ چرا که بینی مرکزی ترین عضو صورت بوده و به همین علت در مرکز توجه می باشد. از این رو کوچک ترین ایراد در آن می تواند زیبایی و جذابیت چهره را تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه دکتر دنیا کرمی ، بهترین جراح بینی شیراز ، اطلاعات کاملی از این پروسه در اختیار خوانندگان مطلب قرار می دهد.

جراحی بینی

با رینوپلاستی می توان ایرادات زیر را بهبود بخشید :

 • سایز بزرگ
 • قوز بر روی دماغ
 • پهن بودن نوک آن
 • افتادگی نوک بینی
 • انحراف در این عضو
 • شکستگی
 • کج بودن
 • بهبود ایرادات تنفسی

ساختار بینی :

ناحیه بالایی آن استخوان است و لایه زیرین بینی از غضروف درست شده است. در روند جراحی بینی می توان فرم استخوان ، غضروف و یا پوست بینی را بهبود بخشید.

5 هدف مهم جراحی بینی :

 1. بهتر کردن فرم ظاهری بینی
 2. کم شدن اندازه بینی
 3. کوچک کردن بینی
 4. ایجاد فرم تازه
 5. علاج ایرادات تنفسی

کاندیدای مناسب جراحی بینی

معمولا جراحی زیبایی بینی ، که عملی رایج در میان خانم و آقایان می باشد ، با هدف برطرف کردن مشکلات زیر در بینی انجام می شود :

 • افتادگی نوک بینی
 • اصلاح فرم و ظاهر بینی
 • قوز بینی ( بینی عقابی )
 • کجی و انحراف بینی
 • شکستگی بینی
 • اصلاح پهنی بینی
 • کوچک کردن بینی

مشکلات بینی می تواند جنبه ظاهری داشته یا عملکرد تنفسی بینی را ، تحت تاثیر قرار دهد. مشکلات بینی ممکن است ، به صورت مادرزادی و از بدو تولد در شما وجود داشته باشد ، یا در اثر یک ضربه ، تصادف ، بروز حادثه یا بیماری ، ایجاد شود. مثلا ممکن است در اثر اصابت ضربه ، بینی شما دچار شکستگی و کجی شده باشد ، یا شما مادرزادی دارای انحراف تیغه بینی باشید. در هر صورت برای رفع این مشکلات ، باید عمل جراحی بینی را انجام دهید.

انجام جراحی بینی در چه افرادی توصیه نمی شود ؟

با وجود اینکه رینوپلاستی ، یکی از رایج ترین عمل های زیبایی در ایران می باشد ، ولی انجام این جراحی زیبایی می تواند ، برای افرادی خطرناک باشد. افراد دارای شرایط زیر نباید عمل بینی را انجام دهند :

 1. مبتلایان به بیماری های انعقاد خون ، مانند هموفیلی
 2. افراد مسن و سالخورده
 3. افراد دارای چاقی حاد و شدید
 4. ورزشکاران ورزش های سنگین و مبارزه ای مانند کشتی ، بوکس ، تکواندو و …
 5. افراد مبتلا به سرطان و دیابت کنترل نشده
 6. افراد دارای اختلال روانی خود بدریخت انگاری
 7. افراد سیگاری
 8. خانم های باردار ( برای اقدام به بارداری ، باید حداقل 6 ماه از انجام پروسه گذشته باشد. )
 9. افرادی که یک سال از جراحی بینی اولیه شان نگذشته است.

جراحی بینی

بهترین سن جراحی بینی

زمانی فرد می تواند برای انجام تغییر فرم در بینی اقدام کند ، که اجزای صورت او از جمله بینی اش ، به رشد کامل رسیده باشند. معمولا فرایند تکامل رشد بینی در خانم ها ، سریعتر از آقایان اتفاق می افتد. مناسب ترین سن برای عمل بینی در خانم ها ، بعد از 16 سالگی و در آقایان بعد از 17 سالگی ، می باشد.

انتخاب دکتر خوب عمل بینی در شیراز

از ابتدایی ترین و مهم ترین اقدامات قبل از رینوپلاستی ، انتخاب جراح بینی خوب است. این امر موجب می شود شما از نتیجه پروسه ، بهترین بازدهی را دریافت کنید و روند برای شما ایمن و کم تهاجم باشد در عین حال میزان ریسک عارضه ها را به حداقل برسانید. دکتر خوب عمل بینی با استفاده از تجربه و مهارت به راحتی از پس چالش های برآمده در حین فرآیند تغییر و بهبود وضعیت بینی بر می آید. دقت داشته باشید که جراحی های زیبایی همواره دارای عارضه های اجتناب ناپذیر هستند ، اما اگر شما در انتخاب دقت بالایی به خرج دهید می توانید عارضه های احتمالی را تجربه کنید و دوره ریکاوری برای شما کوتاه تر شود.

چرا افراد دارای سن بالا ، بهتر است عمل زیبایی بینی انجام ندهند؟

افزایش سن سبب می شود ، در اجزای صورت که بینی نیز شامل آن می باشد ، تغییراتی رخ دهد. بزرگ شدن ، افتادگی یا ضخیم شدن پوست ، نمونه ای از این تغییرات هستند. تغییراتی چون ضخیم شدن پوست ، می تواند روند جراحی را دشوارتر کند. همچنین در سنین بالا ممکن است ، به دلیل کندتر بودن روند بهبودی ، زخم های جراحی بینی کاملا خوب نشوند و جای بخیه ، بر روی بینی باقی بماند. با افزایش سن پیش بینی نتیجه نهایی جراحی در بینی ، نیز دشوارتر خواهد بود.

جراحی بینی

انواع بینی

بینی بر اساس ساختار پوست و غضروف ، به دو دسته کلی تقسیم بندی می شود :

 • بینی گوشتی
 • بینی استخوانی

ویژگی بینی استخوانی :

در این نوع دماغ ، پوست آن نازک و حالتی استخوانی و محکم دارد. عمدتا بر روی استخوان بینی قوز وجود دارد که در دو نوع بزرگ و کوچک می باشد. میزان غضروف آن به نسبت بینی گوشتی کمتر است و از استحکام بیشتری برخوردار است. در حالت کلی بیشترین افتادگی نوک بینی را دارند. پره ها در این نوع جمع تر است. در روند جراحی بینی هیچگونه محدودیتی را به همراه ندارند.

ویژگی بینی گوشتی :

در این نوع ، غضروف بیشتر و از تراکم استخوانی کمتری برخوردار است. به طور کلی پره های بینی گوشتی و بزرگ است. در حالت کلی بینی های گوشتی ، قوز و افتادگی نوک بینی ندارند.در انجام فرآیند تغییر دادن فرم بینی این روند بیشترین مقدار تورم و التهاب را دارند. دارای پوست ضخیم و مقدار چربی بالا است.

جراحی بینی گوشتی

بینی های گوشتی ، معمولا پوست ضخیم و چربی دارند و از ساختار غضروفی ضعیفی ، برخوردارند. پهن بودن نوک بینی ، یکی از مهم ترین خصوصیات بینی گوشتی است. چنین خصیصه های ویژه ای دربینی گوشتی ، عمل زیبایی در آن را کمی پیچیده کرده است. لذا برای عمل زیبایی در بینی گوشتی ، حتما بهترین جراح بینی شیراز انتخاب کنید.

جراحی بینی استخوانی

بینی استخوانی ، دارای پوست نازک و ساختار محکم غضروف و استخوان می باشد. مهمترین ویژگی بینی استخوانی که افراد برای رفع آن اقدام به رینوپلاستی می کنند ، قوز روی بینی ، افتادگی نوک آن ، ارتفاع و طول زیاد و غیره است. بینی های استخوانی به سبب این ویژگی ، به بینی های عقابی نیز معروف هستند.

جراحی ترمیمی بینی

عمل ترمیمی بینی یکی از انواع عمل های زیبایی و درمانی بینی است که جهت ترمیم ظاهر بینی و بازگرداندن عملکرد آن انجام می شود. افرادی که از جراحی بینی اولیه خود رضایت ندارند ، عموما دست به عمل ثانویه بینی یا ترمیمی می زنند.

مقدار زمان مورد نیاز برای عمل بینی ترمیمی بر حسب پیچیدگی فرآیند جراحی 45 دقیقه تا حدود 5 ساعت متغییر است. این عمل به کمک تکنیک باز انجام می شود.

جراحی فانتزی بینی

خانم ها و آقایانی که به فرم بینی عروسکی یا فانتزی علاقه مند هستند ، کاندیدای عمل فانتزی بینی می باشند. در طی این عمل انحنای زیادی در بینی ایجاد شده و نوک آن تحت زاویه 105 درجه به بالا هدایت می شود. حفره های بینی نیز در این عمل بسیار کوچک می شود. لازم به ذکر است که این فرم بینی توسط بهترین جراح بینی شیراز بعد از بررسی های زیبایی شناسی و با حفظ عملکرد بینی انجام می شود.

جراحی بینی طبیعی

خانم ها وآقایانی که از فرم بینی شان رضایت ندارند ، اما تمایل دارند بینی نچرال و طبیعی داشته باشند ، کاندیدای جراحی بینی طبیعی هستند. در طی این عمل تنها ایرادات بینی نظیر پهن بودن ، قوز ، حفره های بزرگ ، ارتفاع زیاد ، افتادگی نوک بینی و غیره از بین می رود و بینی به طبیعی ترین شکل ممکن زیبا شده و با دیگر اجزای صورت متناسب می شود.

جراحی بینی - دکتر کرمی

عمل بینی کج

بینی های کج ممکن است به دلایل مادرزادی نظیر پیچیده بودن چارچوب غضروف ، استخوان یا بافت بینی یا عواملی نظیر تصادف دچار انحراف شده باشند. در مواقعی نیز سپتوم بینی کج شده است. در هر صورت کج شدن بینی علاوه بر ایجاد عدم تقارن در ظاهر بینی ، سبب اختلالات تنفسی نیز می شود. در طی این فرآیند تمامی مشکلات ایجاد شده از بین می رود.

خصیصه های جراحی بینی پهن

 • در این نوع عمدتا نوک آن از نمای روبه رو گرد و توپ مانند است.
 • برجسته ترین وضعیت به قسمت پره ها مرتبط است. زیرا پره ها پهن و گشاد است.
 • پوست ضخیم تری به نسبت دیگر انواع دماغ را داراست.

نکات مهم در ارتباط با عمل کردن بینی های پهن :

پهن بودن آن بی شک به دلیل کم بودن ارتفاع در پل و نوک است. جالب است که این نوع عمدتا در میان مردان بیشتر دیده می شود. شایان ذکر است که بهترین راهکار برای برطرف کردن حالت پهن دماغ ، استفاده از روش جراحی بینی می باشد. با توجه به مدل درخواست شده توسط فرد زیباجو ، دکتر نوک بینی را جمع یا طبیعی عمل می کند و یا پل را قوس می دهد یا صاف باقی می ماند. طبیعتا وجود هر نوع ایراد و نقص در بینی بر زیبایی چهره تاثیر مستقیم می گذارد. بینی پهن نیز در مواردی که با دیگر اجزا همخوانی و هارمونی نداشته باشد می تواند در شخص موجب عدم اعتماد بنفس شود و همچنین عدم رضایت از خود را برای فرد به همراه داشته باشد.

اقدامات قبل از جراحی بینی

یکی از تاثیر گذار ترین عوامل در نتیجه عمل زیبایی بینی ، رعایت نکات قبل و بعد از جراحی می باشد ؛ به همین علت ، در ذیل به معرفی مهم ترین نکات قبل از جراحی بینی پرداخته شده است ، با مطالعه و رعایت آن ها از بروز بسیاری از مشکلات پیشگیری کنید.

 • کسانی که تصمیم به انجام تغییر فرم در بینی خود گرفته اند ، باید در روز مشاوره با جراح بینی ، ایشان را از سوابق پزشکی خود ، مطلع نمایند. افراد در روز عمل زیبایی در بینی ، باید تمامی مدارک پزشکی خود را به همراه داشته باشند.
 • برای ایجاد تغییرات بر روی ایرادات بینی ابتدا باید به درستی تصمیم بگیرید. به عبارت ساده اگر فردی دمدمی مزاج هستید بهتر است که هرگز به دنبال جراحی زیبایی بینی نروید.زیرا این پروسه بازگشت پذیر نبوده و ممکن نخواهد بود که بینی را بعد از عمل کردن به حالت اولیه بازگرداند.
 • در اقدامات قبل از جراحی یکی از مواری که عمده افراد به آن دقت چندانی ندارند ، انتخاب جراح بینی می باشد. درست است که در روند عمل زیبایی بینی پوست و میزان ضخامت چربی در انواع بینی فاکتورهای مهمی خواهند بود اما به یاد داشته باشید که دستان هنرمند یک دکتر خوب عمل بینی است که می تواند به درستی و کاملا ماهرانه این تغییرات خواسته شده را اعمال کند. در نتیجه همیشه در انتخاب بهترین جراح بینی دقت بالایی را به خرج دهید.
 • بهتر است که قبل از عمل زیبایی بینی در خون شما نیکوتین یا الکل وجود نداشته باشد. این موارد در روند رینوپلاستی خللی را ایجاد نخواهد کرد اما به یاد داشته باشید که می توانند دلیلی برای تورم و التهاب باشند. در نتیجه بهتر است که در هفت الی ده روز باقیمانده به تاریخ مشخص شده برای جراحی بینی از سیگار ، قلیان و نوشیدنی های حاوی الکل دوری کنید.
 • بهتر است با یکی از اعضای خانواده یا دوستان خود برای روز تعیین شده ، هماهنگ کنید که در آن روز به عنوان همراه با شما به بیمارستان بیایند.
 • داشتن توقعات عقلانی از نتیجه نهایی می تواند بر میزان رضایت شما و بهبود کیفیت تنفس شما تاثیر بسزایی را برجای بگذارد.
 • بهتر است که هفت الی ده روز منتهی به عمل بینی استخوانی در برنامه غذایی خود از کالری و پروتئین های خونساز استفاده شود.
 • هفته پایانی بهتر است که متابولیسم بدن را افزایش ندهید و انجام فعالیت های سنگین و ورزشی را کنار بگذارید.

 

مصرف دارو قبل از عمل بینی

جراح زیبایی بینی ، به کسانی که تصمیم به انجام عمل زیبایی بینی گرفته اند ، توصیه می کند از مدتی قبل از انجام فرآیند عمل ، از مصرف برخی از داروهای گیاهی و شمیایی ؛ همچون آسپرین ، بروفن و از این قبیل موارد که سبب اختلال در انعقاد خون شده ، پرهیز کنند ؛ چرا که ، مصرف این موارد اکسیژن رسانی در حین عمل را با مشکل مواجه می کند.

اقدامات شب قبل از جراحی بینی

کسانی که تصمیم به انجام جراحی زیبایی بینی گرفته اند ؛ بهتر است ، شب قبل از عمل بینی شام سبک میل کرده و از 8 ساعت قبل از جراحی بینی ، از خوردن و آشامیدن خودداری نمایند ؛ چرا که ، افراد در روز انجام پروسیجر عمل ، باید ناشتا باشند.

افرادی که قصد انجام عمل زیبایی بینی را دارند ، باید شب قبل از انجام آن استحمام کنند ؛ چرا که ، آن ها تا مدتی پس از انجام جراحی زیبایی بینی ، اجازه شستن سر خود را ندارند ؛ اما لازم به تذکر است که شستن گردن به پایین ایرادی ندارد. بهتر است آقایانی که تصمیم به انجام رینوپلاستی گرفته اند ، شب قبل از عمل ، صورت خود را اصلاح نمایند.

جراحی بینی

جراحی زیبایی بینی چگونه انجام می شود ؟

برای انجام جراحی بینی، نیاز به ایجاد برش می باشد ؛ برش های مورد نیاز ، با توجه به روش مورد استفاده در حین انجام فرآیند عمل ( جراحی باز یا بسته ) در ناحیه کلوملا ( پوست میانی حفره های بینی ) یا در نواحی درونی حفره های بینی ایجاد می شود ؛ پس از ایجاد برش ، بهترین جراح بینی به اعمال اصلاحات مورد نیاز پرداخته و پس از اتمام ، برش ها را بخیه می زند. عمل زیبایی بینی ، تنها تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.

تفاوت جراحی بینی باز و بسته

همانطور که در فوق ذکر شد ؛ بارزترین تفاوت میان جراحی بینی باز و بسته ، در ناحیه ایجاد برش می باشد ؛ برش های مورد نیاز در جراحی بینی باز ، در ناحیه کلوملا و در جراحی بسته بینی ، در ناحیه درونی سوراخ های بینی ایجاد می شوند ؛ انتخاب کدام یک از روش ها جهت انجام عمل بینی ، بسته به شرایط بیماران توسط جراح بینی انجام می شود.

مراقبت های بعد از جراحی بینی

 • کنترل درد در دوران نقاهت

بعد از انجام این فرآیند ، بهترین جراح بینی شیراز داروی مسکن ، برای شما تجویز می کند ؛ در زمان احساس درد ، می توانید طبق تجویز ایشان ، این دارو را مصرف کنید.

 • خونریزی بعد از عمل

تجربه کردن اندکی خونریزی در چند روز اول بعد از انجام فرآیند ، طبیعی می باشد ؛ بافت بینی را به آرامی پاک کنید ، ولی به هیچ عنوان ، فین نکنید ؛ از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ، به مدت حداقل دو هفته بعد از عمل ، خودداری کنید ؛ چون این داروها ، خطر خونریزی بعد از تغییر فرم در بینی را افزایش می دهند.

دیگر مراقبت ها

 1. 4 تا 5 بار در روز به مدت 2 هفته در هر سوراخ بینی ، دو پاف اسپری سالین استفاده کنید ؛ اسپری سالین ، داخل بینی را در طول فرایند بهبود تمیز کرده و با مرطوب نگه داشتن محیط داخل بینی ، روند بهبود را تسریع می بخشد.
 2. به مدت 2 هفته فعالیت های فیزیکی خود را به حداقل برسانید.
 3. قدم زدن و گذراندن وقت بیشتر ، خارج از تخت خواب در کاهش خطرات رشد لخته های خون در پاها ، مفید می باشد ؛ با این وجود ، بیماران باید از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنند ، چون این فعالیت ها باعث افزایش تورم و احتمال خونریزی می شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با مراقبت های بعد از جراحی بینی ، نیز می توانید به مقاله مربوطه موجود در سایت مراجعه نمایید.

جراحی بینی

جراحی بینی در بارداری :

همانطور که اطلاع دارید در جلسه معاینات اولیه جراح بینی بعد از معاینه و بررسی ها از شما درخواست انجام بعضی آزمایشات را خواهد داشت. در میان این برگه آزمایش ، یک تست برای فهمیدن باردار بودن یا نبودن بانوان وجود دارد. در واقع خوب است بدانید که زن حامله نبایستی جراحی بینی را انجام دهد. زیرا مواد استفاده در بیهوشی برای سلامت جنین و مادر مناسب نخواهد بود.

عوارض جراحی بینی

عوارض جراحی بینی ، تنها به کبودی و تورم پس از آن خلاصه می شود که آن نیز مسئله ای طبیعی بوده و در تمامی بیماران بروز می یابد ؛ کبودی و تورم ناشی از عمل بینی ، با گذشت زمان و به تدریج بر طرف می شود.

مطالب فوق ؛ در صورتی صحت می یابد که جراحی بینی به دست پزشک با تجربه و چیره دست انجام گیرد ، در غیر این صورت احتمال بروز عوارضی ؛ همچون نامتقارنی حفره های بینی ، عفونت ، بی حسی ، درد شدید ، سوراخ شدن تیغه میانی بینی و غیره در کسانی که جراحی زیبایی بینی انجام داده اند ، وجود دارد ؛ حتی در بسیاری از مواقع نیاز به انجام عمل ترمیمی نیز می باشد.

جراحی بینی قیمت

هزینه عمل زیبایی بینی در شیراز ، با توجه به پارامترهای گوناگون متغیر می باشد ؛ از این رو ، افرادی که خواستار اطلاع از قیمت جراحی زیبایی بینی هستند ، باید به جراح بینی شیراز مراجعه کنند ؛ پس از انجام معاینات مورد نیاز ، هزینه فرآیند عمل در آنان مشخص می گردد.