سپتورینوپلاستی

توسط | فروردین ۲۵, ۱۴۰۳ | مقالات

سپتورینوپلاستی ، پروسه عملی است که در آن علاوه بر رفع سپتوم کج (مسدودیت بینی) عمل زیبایی یا همان رینوپلاستی نیز انجام می شود. در واقع این پروسیجر ، تلفیقی از عمل درمان و زیبایی است. بسیاری از افرادی که به دلیل مادرزادی یا حادثه ای دچار انحراف در بینی شده اند ، هنگام تنفس مشکل دارند. این افراد تمایل دارند علاوه بر رفع مسدودیت و انحراف بینی ، اندازه بینی شان نیز کوچک تر شود. در انجام این جراحی بینی نکاتی وجود دارد که ادامه مقاله از خانم دکتر دنیا کرمی ، بهترین جراح بینی در شیراز ، آن ها را بیان می کنیم. از این رو پیشنهاد می دهیم ، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

 

سپتورینوپلاستی _ دکتر دنیا کرمی

 

انجام سپتورینوپلاستی (عمل همزمان رفع انحراف بینی و عمل زیبایی)

سپتورینوپلاستی ، نوعی جراحی زیبایی بینی است که بر روی رفع انحراف تیغه سپتوم و همچنین بهبود فرم ظاهری بینی ( عمل زیبایی بینی ) تمرکز می کند ؛ بنابراین با انجام این جراحی ، علاوه بر رفع ایرادات ظاهری بینی مشکلات تنفسی بیماران نیز برطرف می شود.

سپتورینوپلاستی

سپتو رینوپلاستی جراحی پلاستیکی است که هدف آن اصلاح بینی و سپتوم آن است. سپتوم بینی ، دیواره نازکی از بافت استخوانی یا غضروفی است که سوراخ های بینی را از یکدیگر جدا می کند. به طورکلی این جراحی ، مناسب افرادی است که از هرگونه انسداد و گرفتگی بینی رنج می برند. همزمان با برطرف کردن اختلال ایجاد شده در عملکرد بینی ، زیبایی بینی نیز مد نظر قرار می گیرد. در حقیقت ، این جراحی ترکیبی از رینوپلاستی و سپتوپلاستی است.

مزایای انجام سپتورینوپلاستی

 • برترین مزیت جراحی سپتو رینوپلاستی این است که طی یک پروسه درمانی ، به طور همزمان انحراف سپتوم بینی و مشکلات ظاهری آن برطرف می شوند.
 • بهبود ظاهر بینی و کجی احتمالی آن
 • برطرف ساختن گرفتگی های بینی و بهبود بخشیدن به عملکرد تنفس
 • برطرف ساختن انحراف سپتوم بینی و ایجاد تقارن در بینی
 • بهبود تنفس
 • رفع خروپف
 • ایجاد تقارن و تناسب بینی و سایر اعضا صورت
 • و غیره

سپتورینوپلاستی چگونه انجام می شود ؟

همانطور که اشاره شد ، سپتورینوپلاستی یکی از جراحی‌ های پلاستیکی معمول بینی است که به منظور اصلاح شکل و ساختار داخلی و خارجی بینی انجام می ‌شود. این جراحی می‌ تواند برای بهبود عملکرد تنفسی بینی ، اصلاح انحراف بینی ، کاهش حجم بینی یا بهبود ظاهر آن انجام شود. مراحل اصلی سپتورینوپلاستی به این ترتیب هستند. ابتدا باید با یک متخصص مشاوره کنید. پزشک با دقت بینی را ارزیابی خواهد کرد و انتظارات شما را از جراحی بررسی می ‌کند. همچنین ، پزشک ممکن است راهنمایی ‌هایی برای آماده‌ سازی برای جراحی بدهد.

این پروسه عموماً تحت بیهوشی عمومی انجام می‌ شود. پزشک برای دسترسی به ساختارهای داخلی بینی ، برش هایی در آن ایجاد می ‌کند. سپس ، به اصلاح استخوان و غضروف بینی می پردازد و ساختار بینی به شکل مطلوب تغییر می ‌یابد. همچنین ، در صورت لزوم ، ممکن است سپتوم را اصلاح کند تا عملکرد تنفسی بینی بهبود یابد.

پس از عمل جراحی ، شما به احتمال زیاد باید چند روز در بیمارستان بمانید تا وضعیت شما پس از جراحی بررسی شود. پس از ترخیص ، پزشک ممکن است داروهای ضد التهاب یا ضد درد تجویز کند و نیز راهنمایی‌ هایی برای مراقبت از بینی شما پس از جراحی بدهد.

کاندیداهای مناسب سپتورینوپلاستی

برای جراحی سپتورینوپلاستی باید بررسی های دقیق انجام شود ، زیرا هر فرد شرایط و وضعیت ‌های متفاوتی دارد که نیازمند ارزیابی دقیق توسط پزشک متخصص است. افرادی که انحراف بینی دارند بطوریکه عملکرد تنفسی و ظاهر بینی را تحت تأثیر قرار داده ، کاندیدای مناسبی برای جراحی سپتورینوپلاستی هستند. به منظور انجام جراحی انحراف بینی بهبودی در عملکرد تنفسی فرد ایجاد کند.
همچنین ، افرادی که مشکلات تنفسی ناشی از مشکلات ساختاری بینی مانند آسیب به سپتوم ، مسدود شدن مسیرهای هوایی یا انحراف بینی دارند ، می ‌توانند از جراحی سپتورینوپلاستی بهره ‌مند شوند. این جراحی می ‌تواند بهبود چشمگیری در عملکرد تنفسی ایجاد کند و به افراد کمک کند تا به طور موثر‌تر و راحت ‌تر تنفس کنند. در نهایت ، کاندیدای مناسب برای جراحی سپتورینوپلاستی باید به طور کلی در وضعیت سلامتی مناسبی باشند و بتوانند عمل جراحی را تحمل کنند.

نشانه انحراف تیغه میانی بینی چیست ؟

گرفتگی بینی ، خرخر ، احساس درد در ناحیه سر ، خونریزی بینی ، تنفس با دهان و از این قبیل موارد می توانند از علائم و نشانه های انحراف در تیغه سپتوم باشند.

علت انحراف تیغه میانی بینی چیست ؟

بروز انحراف تیغه در سپتوم بینی می تواند در اثر مواردی باشد که در ذیل ذکر شده اند.

 1. اصابت ضربه به بینی
 2. ژنتیک
 3. آسیب دیدگی بینی نوزاد در حین زایمان
 4. بروز اختلال در فرایند رشد بینی
 5. و غیره

مدت زمان عمل سپتورینوپلاستی چقدر است ؟

در پاسخ به این پرسش باید ذکر شود ، مدت زمان عمل جراحی سپتو رینوپلاستی ، با توجه به میزان ناهنجاری های موجود در هر فرد متفاوت می باشد ، اما گفته می شود در حالت کلی ، این جراحی به 1 الی 3 ساعت زمان نیاز دارد.

 

 

بیهوشی در عمل سپتورینوپلاستی

برای انواع پروسه های عمل از سرپایی تا عمل های پیچیده تر ، روش های بیهوشی متفاوتی وجود دارد. روش های بیهوشی شامل موارد زیر هستند:

 • بی حسی موضعی : این روش مناسب عمل های سرپایی است. در این تکنیک ، متقاضی به هوش است اما ناحیه مورد نظر به صورت موضعی بی حس می باشد.
 • بیهوشی وریدی : در این روش پزشک بیهوشی از طریق آنژیوکت به رگهای بیمار داروهای خواب آور وارد می کند. بعد از دریافت دز کافی از داروها ، بیمار به خواب می رود. در این هنگام پزشک بینی بیمار را بی حس کرده و فعالیت خود را آغاز می کند. البته ممکن است در این تکنیک ، بیمار صدای برخی از مراحل عمل را بشنود ، اما دردی احساس نمی کند.
 • بیهوشی عمومی : هر یک از متدهای بیهوشی ، با توجه به وضعیت بیمار ، پیچیدگی جراحی و صلاحدید بهترین جراح بینی شیراز ، انتخاب می شود. اما عموما در عمل سپتورینوپلاستی ، بیهوشی عمومی استفاده می شود. در بیهوشی عمومی ، پزشک بیهوشی داروهای استنشاقی و وریدی را ترکیب می کند و بدین ترتیب بیمار به خواب عمیقی فرو می رود. در این روش بیمار خود قادر به تنفس نیست ، بدین ترتیب نیازمند کمک دستگاهی است که از راه دهان وارد نای او می شود. در این روش بیهوشی متقاضی هیچ گونه درد یا ناراحتی احساس نمی کند.

نحوه انجام سپتورینوپلاستی

در این جراحی ، جراح زیبایی در ابتدا انحراف بینی را برطرف می کند و در ادامه ، به تغییر شکل و فرم بینی می پردازد.

مراحل جراحی بدین ترتیب است :

 • بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد.
 • سپس جراح زیبایی ، بر روی بینی برش ایجاد می کند.
 • پس از آن انحراف سپتوم را اصلاح کرده و سپتوم را ، در وسط بینی تراز و تنظیم می کند.
 • در ادامه تغییرات زیبایی را بر روی بینی اعمال می کند.
 • در پایان برش های ایجاد شده را بخیه می زند.

پس از جراحی سپتورینوپلاستی

 1. در 24 ساعت ابتدایی ، صورت شما پف و باد کرده به نظر می رسد و ممکن است در ناحیه بینی ، درد احساس کنید. همچنین احتمال بروز سردرد هم وجود دارد. برای آرام کردن این درد ها می توانید ، مطابق تجویز پزشک از داروی مسکن استفاده کنید.
 2. به مدت چند روز هنگام دراز کشیدن ، زیر سر خود ، دو بالش قرار دهید.
 3. حدود سه روز اول ، ورم و کبودی اطراف چشم افزایش می یابد. برای کاهش این اثرات ، از کمپرس یخ استفاده کنید. اکثر ورم و کبودی ها پس از حدوداً 2 هفته از بین می روند.
 4. در چند روز اول ترشح و خونریزی بینی امر طبیعی است.
 5. پزشک زیبایی همچنین توصیه می کند که به مدت 2 تا 3 هفته از پرداختن به فعالیت های سنگین و ورزش های پر تحرک ، خودداری کنید.
 6. به مدت 8 هفته از ضربه زدن و مالش دادن بینی خود اجتناب کنید. صورت خود را به آرامی بشویید.
 7. به مدت 6 تا 7 هفته از عینک آفتابی و طبی استفاده نکنید.
 8. حدود یک هفته غذاهای تند و پر ادویه مصرف نکنید.
 9. تا 2 هفته از مصرف آسپیرین ، یا داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی دیگر دوری کنید.

عوارض سپتورینوپلاستی

در صورتی که جراحی ، توسط جراح ماهر و چیره دست انجام گیرد ، هیچ گونه خطر و عوارضی بیماران را تهدید نمی کند ، اما در غیر این صورت امکان بروز عوارضی همانند خونریزی ، درد شدید ، عفونت ، کاهش حس بویایی ، نامتقارنی حفره های بینی و از این قبیل موارد وجود دارد ؛ بنابراین در انتخاب جراح بینی شیراز ، بسیار دقت نمایید. لازم به تذکر است دریافت نتایج مطلوب از این پروسیجر عمل ، نیازمند رعایت نکات و دستورالعمل های پزشک نیز می باشد ؛ بنابراین در این باره سهل انگاری نکنید.

هزینه عمل همزمان رفع سپتوم کج و عمل زیبایی بینی در شیراز

تعیین قیمت جراحی همزمان انحراف بینی و زیبایی ، نیازمند بررسی پارامترهای بسیاری می باش. از این رو ، جهت کسب اطلاعات بیشتر به افراد متقاضی انجام عمل جراحی سپتو رینوپلاستی ، توصیه می شود به جراح بینی در شیراز مراجعه نمایند. دکتر کرمی جراح بینی شیراز ، یکی از بهترین ها در این زمینه بوده و نمونه کارهای موفقی را در کارنامه کاری خود ثبت کرده اند. جهت مشاهده نمونه کارهای ایشان می توانید به صفحه اینستاگرام یا گالری تصاویر سایت شان مراجعه نمایید.

آیا بیمه هزینه سپتورینوپلاستی را متقبل می شود ؟

عمل مذکور ، علاوه بر جنبه درمانی ، جنبه زیبایی نیز دارد ؛ از این رو بهتر است ، در این باره از شرکت بیمه مورد نظر خود پرس و جو نمایید.

در حال حاضر ، زیبایی یکی از مهم ترین دغدغه های تمامی افراد اعم از بانوان و آقایان می باشد ، حتی سن نیز دیگر اهمیت ندارد. در بسیاری از مواقع ، شاهد بوده ایم والدین به همراه فرزند خود با هم تصمیم به انجام عمل زیبایی بینی می گیرند. به همین علت ، هر روزه شاهد افزایش تعداد متقاضیان جراحی هستیم. در این میان سپتورینوپلاستی ، یکی از شایع ترین عمل های زیبایی می باشد ، چرا که علاوه بر اصلاح فرم ظاهری بینی ، عملکرد بینی را نیز بهبود می بخشد.