سپتورینوپلاستی

توسط | آذر ۱۸, ۱۴۰۱ | مقالات

سپتورینوپلاستی ، پروسه عملی است که در آن علاوه بر رفع سپتوم کج (مسدودیت بینی) عمل زیبایی یا همان رینوپلاستی نیز انجام می شود. در واقع این پروسیجر ، تلفیقی از عمل درمان و زیبایی است. بسیاری از افرادی که به دلیل مادرزادی یا حادثه ای دچار انحراف در بینی شده اند ، هنگام تنفس مشکل دارند. این افراد تمایل دارند علاوه بر رفع مسدودیت و انحراف بینی ، اندازه بینی شان نیز کوچک تر شود. در انجام این جراحی بینی نکاتی وجود دارد که ادامه مقاله آن ها را بیان می کنیم. از این رو پیشنهاد می دهیم ، در ادامه این مطلب همراه ما باشید.

سپتورینوپلاستی

انجام سپتورینوپلاستی (عمل همزمان رفع انحراف بینی و عمل زیبایی)

سپتورینوپلاستی ، نوعی جراحی زیبایی بینی است که بر روی رفع انحراف تیغه سپتوم و همچنین بهبود فرم ظاهری بینی ( عمل زیبایی بینی ) تمرکز می کند ؛ بنابراین با انجام این جراحی ، علاوه بر رفع ایرادات ظاهری بینی مشکلات تنفسی بیماران نیز برطرف می شود.

سپتورینوپلاستی

سپتو رینوپلاستی جراحی پلاستیکی است ، که هدف آن اصلاح بینی و سپتوم آن است. سپتوم بینی ، دیواره نازکی از بافت استخوانی یا غضروفی است ، که سوراخ های بینی را از یکدیگر جدا می کند. به طورکلی این جراحی ، مناسب افرادی است که از هرگونه انسداد و گرفتگی بینی رنج می برند. همزمان با برطرف کردن اختلال ایجاد شده در عملکرد بینی ، زیبایی بینی نیز مد نظر قرار می گیرد. در حقیقت این جراحی ، ترکیبی از رینوپلاستی و سپتوپلاستی است.

مزایای انجام سپتورینوپلاستی

 • برترین مزیت جراحی سپتو رینوپلاستی این است که طی یک پروسه درمانی ، به طور همزمان انحراف سپتوم بینی و مشکلات ظاهری آن برطرف می شوند.
 • بهبود ظاهر بینی و کجی احتمالی آن
 • برطرف ساختن گرفتگی های بینی و بهبود بخشیدن به عملکرد تنفس
 • برطرف ساختن انحراف سپتوم بینی و ایجاد تقارن در بینی
 • بهبود تنفس
 • رفع خروپف
 • ایجاد تقارن و تناسب بینی و سایر اعضا صورت
 • و غیره

سپتورینوپلاستی چگونه انجام می شود ؟

عمل همزمان انحراف بینی و زیبایی ، تحت بیهوشی عمومی انجام می شود و جراح بینی ، به منظور اعمال تغییرات مورد نیاز در ناحیه کلوملا برش ایجاد می کند و پس از بلند کردن پوست بینی و انجام اصلاحات مورد نیاز برش های ایجاد شده را بخیه می زنند.

نشانه انحراف تیغه میانی بینی چیست ؟

گرفتگی بینی ، خرخر ، احساس درد در ناحیه سر ، خونریزی بینی ، تنفس با دهان و از این قبیل موارد می توانند از علائم و نشانه های انحراف در تیغه سپتوم باشند.

علت انحراف تیغه میانی بینی چیست ؟

بروز انحراف تیغه در سپتوم بینی می تواند در اثر مواردی که در ذیل ذکر شده اند ، باشد.

 1. اصابت ضربه به بینی
 2. ژنتیک
 3. آسیب دیدگی بینی نوزاد در حین زایمان
 4. بروز اختلال در فرایند رشد بینی
 5. و غیره

مدت زمان عمل سپتورینوپلاستی چقدر است ؟

در پاسخ به این پرسش ، باید ذکر شود ؛ مدت زمان عمل جراحی سپتو رینوپلاستی ، با توجه به میزان ناهنجاری های موجود در هر فرد متفاوت می باشد ؛ اما گفته می شود ، در حالت کلی این جراحی به 1 الی 3 ساعت زمان نیاز دارد.

بیهوشی در عمل سپتورینوپلاستی

برای انواع پروسه های عمل از سرپایی تا عمل های پیچیده تر ، روش های بیهوشی متفاوتی وجود دارد. روش های بیهوشی شامل موارد زیر هستند:

 • بی حسی موضعی : این روش مناسب عمل های سرپایی است. در این تکنیک ، متقاضی به هوش است اما ناحیه مورد نظر به صورت موضعی بی حس می باشد.
 • بیهوشی وریدی : در این روش پزشک بیهوشی از طریق آنژیوکت به رگهای بیمار داروهای خواب آور وارد می کند. بعد از دریافت دز کافی از داروها ، بیمار به خواب می رود. در این هنگام پزشک بینی بیمار را بی حس کرده و فعالیت خود را آغاز می کند. البته ممکن است در این تکنیک ، بیمار صدای برخی از مراحل عمل را بشنود ؛ اما دردی احساس نمی کند.
 • بیهوشی عمومی : هر یک از متدهای بیهوشی ، با توجه به وضعیت بیمار ، پیچیدگی جراحی و صلاحدید جراح بینی ، انتخاب می شود. اما عموما در عمل سپتورینوپلاستی ، بیهوشی عمومی استفاده می شود. در بیهوشی عمومی ، پزشک بیهوشی داروهای استنشاقی و وریدی را ترکیب می کند و بدین ترتیب بیمار به خواب عمیقی فرو می رود. در این روش بیمار خود قادر به تنفس نیست ؛ بدین ترتیب نیازمندکمک دستگاهی است که از راه دهان وارد نای او می شود. در این روش بیهوشی متقاضی هیچ گونه درد یا ناراحتی احساس نمی کند.

نحوه انجام سپتورینوپلاستی

 • در این جراحی ، جراح زیبایی در ابتدا انحراف بینی را برطرف می کند و در ادامه ، به تغییر شکل و فرم بینی می پردازد.
 • مراحل جراحی بدین ترتیب است :
 • بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد.
 • سپس جراح زیبایی ، بر روی بینی برش ایجاد می کند.
 • پس از آن انحراف سپتوم را اصلاح کرده و سپتوم را ، در وسط بینی تراز و تنظیم می کند.
 • در ادامه تغییرات زیبایی را بر روی بینی اعمال می کند.
 • در پایان برش های ایجاد شده را بخیه می زند.

پس از جراحی سپتورینوپلاستی

 1. در 24 ساعت ابتدایی ، صورت شما پف و باد کرده به نظر می رسد و ممکن است در ناحیه بینی ، درد احساس کنید. همچنین احتمال بروز سردرد هم وجود دارد. برای آرام کردن این درد ها می توانید ، مطابق تجویز پزشک از داروی مسکن استفاده کنید.
 2. به مدت چند روز هنگام دراز کشیدن ، زیر سر خود ، دو بالش قرار دهید.
 3. حدود سه روز اول ، ورم و کبودی اطراف چشم افزایش می یابد. برای کاهش این اثرات ، از کمپرس یخ استفاده کنید. اکثر ورم و کبودی ها پس از حدوداً 2 هفته از بین می روند.
 4. در چند روز اول ترشح و خونریزی بینی امر طبیعی است.
 5. پزشک زیبایی همچنین توصیه می کند ، که به مدت 2 تا 3 هفته از پرداختن به فعالیت های سنگین و ورزش های پر تحرک ، خودداری کنید.
 6. به مدت 8 هفته از ضربه زدن و مالش دادن بینی خود اجتناب کنید. صورت خود را به آرامی بشویید.
 7. به مدت 6 تا 7 هفته از عینک آفتابی و طبی استفاده نکنید.
 8. حدود یک هفته غذاهای تند و پر ادویه مصرف نکنید.
 9. تا 2 هفته از مصرف آسپیرین ، یا داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی دیگر دوری کنید.

عوارض سپتورینوپلاستی

در صورتی که جراحی ، توسط جراح ماهر و چیره دست انجام گیرد ؛ هیچ گونه خطر و عوارضی بیماران را تهدید نمی کند ؛ اما در غیر این صورت امکان بروز عوارضی همانند خونریزی ، درد شدید ، عفونت ، کاهش حس بویایی ، نامتقارنی حفره های بینی و از این قبیل موارد وجود دارد ؛ بنابراین در انتخاب جراح بینی ، بسیار دقت نمایید. لازم به تذکر است دریافت نتایج مطلوب از این پروسیجر عمل ، نیازمند رعایت نکات و دستورالعمل های پزشک نیز می باشد ؛ بنابراین در این باره سهل انگاری نکنید.

هزینه عمل همزمان رفع سپتوم کج و عمل زیبایی بینی

تعیین قیمت جراحی همزمان انحراف بینی و زیبایی ، نیازمند بررسی پارامترهای بسیاری می باشد ؛ از این رو جهت کسب اطلاعات بیشتر به افراد متقاضی انجام عمل جراحی سپتو رینوپلاستی ، توصیه می شود به جراح بینی مراجعه نمایند. دکتر کرمی جراح بینی شیراز ، یکی از بهترین ها در این زمینه بوده و نمونه کارهای موفقی را در کارنامه کاری خود ثبت کرده اند ؛ جهت مشاهده نمونه کارهای ایشان می توانید به صفحه اینستاگرام یا گالری تصاویر سایت شان مراجعه نمایید.

آیا بیمه هزینه سپتورینوپلاستی را متقبل می شود ؟

عمل مذکور ، علاوه بر جنبه درمانی ، جنبه زیبایی نیز دارد ؛ از این رو بهتر است ، در این باره از شرکت بیمه مورد نظر خود پرس و جو نمایید.

در نهایت

در حال حاضر ، زیبایی یکی از مهم ترین دغدغه های تمامی افراد اعم از بانوان و آقایان می باشد ؛ حتی سن نیز دیگر اهمیت ندارد ؛ در بسیاری از مواقع ، شاهد بوده ایم والدین به همراه فرزند خود با هم تصمیم به انجام عمل زیبایی بینی می گیرند ؛ به همین علت هر روزه ، شاهد افزایش تعداد متقاضیان جراحی هستیم ؛ در این میان سپتورینوپلاستی ، یکی از شایع ترین عمل های زیبایی می باشد ؛ چرا که علاوه بر اصلاح فرم ظاهری بینی ، عملکرد بینی را نیز بهبود می بخشد.