ورزش بعد از جراحی بینی

توسط | بهمن ۳, ۱۴۰۱ | مقالات

مراقبت های بعد از جراحی بینی در دوره نقاهت بسیار ضروری است و سبب بهتر شدن وضعیت بیمار و کسب نتیجه مطلوب از جراحی می شود. رینوپلاستی نیز نوعی عمل زیبایی است که در اصلاح نوک بینی ، قوز ،رفع مشکلات تنفسی و موارد دیگر باعث تغییر در فرم بینی می شود . از این رو یکی از توصیه های دکتر دنیا کرمی ، بهترین جراح بینی در شیراز به بیماران در این دوره زمانی اجتناب از ورزش های سنگین می باشد. اگر بعد از طی کردن دوره ریکاوری حس کردید که می توانید ورزش های خود را دوباره از سر بگیرید با وجود اینکه خبری خوشحال کننده است . برای شروع ورزش بعد از جراحی بینی باید حتما با پزشک مشورت کنید . سعی کنید فعالیت های ورزشی که انجام می دهید شدید نباشد. حرکات ورزشی را می بایست کم کم و به آرامی شروع کنید. هر چند حال خوب حسی ارزشمند است اما باید در شروع فعالیت های سنگین کمی صبور باشید.

 

ورزش بعد از جراحی بینی - دکتر دنیا کرمی

 

برای ورزش بعد از رینوپلاستی چه مدت می توانیم منتظر بمانیم؟

بعد از جراحی بینی و طی کردن دوره نقاهت به دلیل اینکه مدتی است از تمرین های ورزشی و فضای آن دور مانده اید ، پس انتظار نداشته باشید که به راحتی مانند قبل از همان روز اول بتوانید ورزش بعد از عمل بینی را کنید. بازگشت به روال قبلی یک مقدار به زمان نیاز دارد و نمی توانید از همان روزی که ورزش بعد از جراحی بینی را شروع می کنید همان مسیر قبل را پیش بگیرید. اگر با شروع کردن این فعالیت احساس ضعف و ناراحتی داشتید، سریعا تمرین های مربوطه را متوقف کنید. این یک هشدار ساده از سوی بدنتان است به این معنی که فعلا زمان شروع ورزش نیست.از این رو باید برای از سرگیری فعالیت هایتان صبر کنید تا از آسیب به بینی و ضربه خوردن به آن جلوگیری کنید. اگر ورزش هایی نظیر فوتبال، بسکتبال و یا بیس بال و همچنین ورزش های سنگین تر را انجام می دهید باید حدود 6 ماه تا یکسال آن ها را کنار بگذارید، اما فعالیت های سبک ورزشی در مدت زمان کوتاهتری شروع می شود.

چرا ورزش بعد از جراحی بینی محدودیت دارد؟

به دلیل ضعیف شدن بدن فرد بعد از عمل بینی ، انرژی و توان آن در جهت آغاز فعالیت های سنگین کاهش یافته است. از طرفی شخصی که رینوپلاستی انجام داده در صورتی که بخواهد حرکات شدید ورزشی را انجام دهد ممکن است در محل جراحی ،دچار خونریزی و یا ایجاد لخته خون شود. از آنجایی که فرد در هنگام ورزش کردن به نفس کشیدن سریع و راحت نیاز دارد و در دوره نقاهت تنفس به سختی برای فرد انجام می شود از این رو ورزش بعد از عمل بینی باید با تاخیر و پس از دوره نقاهت انجام شود.

48 ساعت بعد از رینوپلاستی

به دلیل وجود آثار بی حسی و بیهوشی در بیمار ، بهتر است 48 ساعت بعد از جراحی بینی حتما استراحت کنید. آثار بیهوشی ممکن است باعث سرگیجه شود .در این هنگام بیمار می بایست از یک همراه برای انجام کارهای شخصی کمک بگیرید. استراحت در این زمان باعث کاهش خون ریزی شده و زخم های به وجود آمده از رینوپلاستی را بهبود می بخشد. از هفته دوم به بعد مریض می تواند کارهای عادی و روزانه خود را شروع کند .

  • پیاده روی یک مورد از ورزش بعد از عمل بینی
  • برای شروع زمان پیاده روی بعد از عمل باید از بهترین جراح بینی شیراز اجازه بگیرید و این کار را طبق برنامه و به تدریج پیش ببرید.
  • هفته ابتدایی بعد از رینوپلاستی ، اگر احساس کردید که حال عمومی بدنتان خوب می باشد، به مدت 5 دقیقه در روز پیاده روی کنید.
  • در هفته دوم به مدت 10 دقیقه این امر را انجام دهید.
  • هفته سوم و چهارم این تایم را به 15 دقیقه و یا بیشتر از آن افزایش دهید.
  • شروع تمرینات هوازی و ورزش بعد از جراحی بینی

همان طور که در بالا شرح دادیم چند روز پس از رینوپلاستی می توانید اقدام به پیاده روی سبک کنید که باعث ایجاد لخته خون نشود. در هفته اول غیر از پیاده روی ورزش دیگری را نمی توانید انجام دهید مثلا دوچرخه سواری و دویدن که جز فعالیت های هوازی است ممنوع می باشد. از آنجایی که در استخوان بینی تغییراتی اعمال شده ، فقط با مواظبت و مراقبت است که باعث ترمیم آن ها می شود. ورزش های هوازی به اکسیژن زیادی نیاز دارد. با توجه به التهابی که در بینی وجود دارد این ورزش ها برای فرد نه تنها غیر ممکن می باشد بلکه سبب ایجاد آسیب نیز می شوند. اگر ورزش هوازی انجام می دهید به شما اکیدا توصیه می کنیم که 4 تا 6 هفته بعد از جراحی بینی از انجام آن صرف نظر کنید. این زمان با توجه به نوع جراحی که انجام شده و همچنین میزان بهبودی فرد متغیر است. بهتر است قبل از اینکه بخواهید ورزش بعد از جراحی بینی از نوع هوازی را شروع کنید با دکتر خوب عمل بینی مشورت کنید. ابتدا ورزش های ملایم انجام دهید سپس در تمرینات هوازی شدیدتر فعالیت داشته باشید.

یوگا و پیلاتس در ورزش بعد عمل بینی

با توجه به اینکه این ورزش ها به صورت ملایم ، بدون پریدن یا دویدن و یا حتی دمبل زدن انجام می شود، اما بهتر است بدانید که بیشتر حرکات آن با وارونگی و خم شدگی بدن انجام می شود. از این رو یوگا و پیلاتس سبک را نیز2 تا 3 هفته بعد از بهبودی در صورت بالا نرفتن ضربان قلب و بدون خم شدن بدن باشد ،از سربگیرید.

شنا در ورزش بعد از عمل بینی

معمولا پزشکان شنا را تا 2 ماه بعد از جراحی بینی ممنوع می کنند. زیرا در این صورت پوست موجود در خارج و داخل دماغ فرد به طور کامل بهبود حاصل نکرده است. استخر و یا دریا خطراتی مانند عفونت و آلودگی و یا ضربه را به همراه دارد از این رو باید خیلی احتیاط کنید. بعد از طی شدن 2 ماه بعد از جراحی نیز باید با نظر پزشک اقدام به شروع این ورزش بعد از جراحی بینی کنید. به طور کلی می توان گفت ، وارونه شدن در آب و شیرجه زدن تا 6 ماه ممنوع است که این ممنوعیت به دلیل ضربه احتمالی به بینی می باشد.

تمرین بدنسازی و قدرتی بعد از عمل بینی

از آنجایی که ترمیم استخوان موجود در بینی اغلب 6 هفته به طول می انجامد. از این رو می توانید اول به دنبال ورزش ها و تمرین های سبک تر در مدت زمانی کوتاه بروید . سپس برای جلوگیری از آسیب های احتمالی از انجام هر گونه ورزشی که امکان احتمال ضربه به صورتتان است خودداری کنید. دقت داشته باشید که انجام هیچ گونه ورزش بعد از جراحی بینی نباید در مقابل نور خورشید قرار گیرد زیرا سبب تورم پوست، آفتاب سوختگی و شاید خونریزی شود. در ماه اول بعد از رینوپلاستی حرکاتی که سبب خم شدگی می شود یا حرکاتی مانند کرانچ و وزنه زدن و غیره به دلیل خطرناک بودن و فشار آوردن به بافت های آسیب دیده بینی ممنوع می باشند. تا دو ماه بعد از عمل زیبایی بینی به هیچ عنوان نباید وزنه ای بیشتر از 2 کیلو بلند کنید. حتی در صورتی که فرزند دارید نباید اقدام به بلند کردن یا بغل کردن کودکتان کنید زیرا اجسام سنگین باعث وارد آوردن فشار به ساختار جدید بینی می شود.