کشیدن بخیه بعد از عمل بینی

توسط | خرداد ۲۹, ۱۴۰۳ | مقالات

کشیدن بخیه بعد از جراحی بینی ممکن است در تصور برخی افراد همراه با ترس ، درد و ناخوشی باشد ، اما این روزها جنس نخ‌ های بخیه جراحی بینی به گونه ‌ای تغییر می کند که سبب شده کمتر از قبل این نوع احساسات ناخوشایند را تجربه کنید. در این مقاله از دکتر دنیا کرمی ، بهترین جراح و متخصص گوش و حلق و بینی در شیراز به جزئیات لازم در خصوص کشیدن بخیه بعد از عمل بینی پرداخته‌ ایم تا شما با خواندن آن به ‌طور کامل با فرآیند این مرحله آشنا شوید.

 

کشیدن بخیه بعد از جراحی بینی

 

زمان کشیدن بخیه بعد از جراحی بینی

این مدت زمان می ‌تواند برای هر فردی متفاوت باشد. معمولاً این پروسه بعد از یک تا دو هفته انجام می‌ شود ، اما باید توجه داشت که هر فرد با هر نوع عمل بینی ممکن است نیازهای خاص خود را داشته باشد و زمان بهبودی آنها متفاوت باشد. در جلسات مشاوره پس از رینوپلاستی ، مدت زمانی که بخیه‌ ها باید ماندگار باشند به شما توضیح داده می شود. جراح بینی تمامی مراقبت‌های لازم را در زمان داشتن بخیه بعد از عمل به طور دقیق برای بیمار توضیح خواهد داد ، که شامل استفاده از مواد ضدعفونی کننده ، قطره‌های بینی ، وجود پانسمان بر روی بینی و ممنوعیت استفاده از عینک در طول دوره بهبودی می‌ باشد. بهتر است در این مدت صبور باشید تا بخیه ها در زمان مناسب توسط دکتر دنیا کرمی ، بهترین جراح بینی شیراز کشیده شوند. این مسئله بسیار حیاتی است تا بینی شما بتواند فرم و ساختار مناسب خود را به‌ دست آورده و به ‌طور کامل استحکام پیدا کند.

نحوه کشیدن بخیه بعد از عمل بینی

عموماً در جراحی بینی از نخ ‌های مصنوعی برای بخیه استفاده می ‌شود و تا زمان کشیده شدن آن ها مراقبت از بخیه ها توسط پزشک در اختیار فرد قرار گرفته و ، سپس در یک بازه زمانی حدود یک تا دو هفته پس از عمل برداشته می شود. تا زمان فرآیند کشیدن بخیه بعد از جراحی بینی ، در بازه زمانی ذکر شده ، می ‌توانید دستورات زیر را رعایت کنید:

رعایت بهداشت دست : قبل از لمس بخیه‌ ها و یا ناحیه اطراف آن‌ها ، دست‌های خود را با آب و صابون بشویید یا از محلول ضدعفونی کننده استفاده کنید.

جلوگیری از خراشیدن و تماس مستقیم : مراقب باشید که ناحیه بخیه با دست و یا شی تیز خراشیده نشود و از لمس مستقیم بخیه‌ها پرهیز کنید.

مراقبت از تورم و التهاب : اگر تورم یا التهاب در محل بخیه‌ها مشاهده می ‌شود ، به بهترین جراح بینی شیراز اطلاع دهید. او ممکن است دستورات خاصی برای کاهش آنها به شما بدهد.

پیروی از دستورات پزشک : بسیار مهم است که دستورات دکتر دنیا کرمی را به دقت رعایت کنید. همچنین ، در صورت بروز هرگونه علائم نگران ‌کننده مانند خونریزی شدید ، عفونت و یا  دیگر تغییرات غیرطبیعی ، باید بلافاصله آن را به جراح خود اطلاع دهید.

این دستورات به شما کمک می ‌کنند تا بعد از عمل بینی مراقبت مناسبی از بخیه‌ ها تا زمان کشیدن آن داشته باشید و به بهبودی سریع ‌تر و بهتری دست یابید.

نحوه مراقبت از زخم تا زمان کشیدن بخیه ها بعد از جراحی بینی

در جراحی بینی از دو نوع بخیه استفاده می شود :

  • بخیه های جذبی
  • بخیه های غیر قابل جذب

در داخل بینی از بخیه های جذبی استفاده می شود که عموما پس از گذشت 1 تا 3 ماه جذب پوست می شوند اما بخیه های غیر قابل جذبی یک تا دو هفته پس از رینوپلاستی کشیده می شوند و این نکته را باید در نظر داشته باشید که کشیدن بخیه بعد از جراحی بینی را چه مدت پس از عمل می بایست کشید. در این مدت مراقبت های بعد از بخیه صورت می گیرد تا مانع از ایجاد اسکار و یا عفونت شود :

  • خشک و تمیز نگه داشتن محل بخیه ها
  • دوری از دست زدن به بخیه به جهت پیشگیری از احتمال بروز عفونت
  • استفاده از اسپری سالین برای مرطوب شدن محیط بینی
  • استفاده از پماد های آنتی بیوتیک همچون تتراسایکلین در محل بخیه
  • پرهیز از انجام ورزش های تماسی به جهت کاهش ابتلا به عفونت

آیا کشیدن بخیه بعد از عمل بینی دردناک است؟

به طور کلی باید گفت که فرایند کشیدن بخیه ‌ها بعد از جراحی بینی در شیراز توسط بهترین جراح بینی شیراز هیچ گونه دردی ندارد ، اما افراد حساس شاید دردی ملایم را تجربه کنند که معمولاً با مصرف مسکن ‌ها کنترل می ‌شود.