اقدامات قبل از جراحی بینی

توسط | اردیبهشت ۲۸, ۱۴۰۳ | مقالات

به طور کلی در تمامی اعمال جراحی زیبایی مسئله انتخاب جراح ، در درجه اول اهمیت قرار دارد. از این رو می توان گفت یکی از مهم ترین دغدغه های تمامی متقاضیان جراحی بینی و اصلی ترین اقدامات قبل از جراحی بینی انتخاب یک جراح بینی مجرب و کارآزموده است. در ادامه بیشتر در رابطه با این اقدامات توضیح می دهیم و انواع آزمایش های قبل از عمل را بررسی می کنم. بدین ترتیب جهت اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب نوشته شده توسط دکتر دنیا کرمی توجه کنید.

 

اقدامات قبل از جراحی بینی

 

اهمیت انتخاب جراح ماهر دراقدامات قبل از جراحی بینی

در حقیقت اهمیت انتخاب بهترین جراح بینی شیراز  ، از این حیث است که بینی علاوه بر مکانیزم مهمی که دارد . به دلیل قرارگیری در مرکزیت صورت در زیبایی چهره تاثیر بسزایی دارد و چنانچه نقصی متوجه آن باشد قاعدتا زیبایی فرد نیز به چالش کشیده خواهد شد. لذا از اولین و اساسی ترین اقدامات قبل از جراحی بینی ، انتخاب یک جراح بینی ماهر و چیره دست می باشد تا به این ترتیب امکان دستیابی به نتایج ایده آل از این جراحی محقق گردد. و علاوه بر حفظ عملکرد اصلی بینی ، عیوب بینی به خوبی مرتفع شده و همچنین حالتی متعادل و متناسب در چهره فرد برقرار گردد. بنابراین میزان مهارت و تبحر جراح تاثیری مستقیم بر روی نتیجه عمل بینی خواهد داشت. بعد از انتخاب جراح بینی ، متقاضیان این جراحی باید دستورالعمل هایی که ایشان پیش از جراحی و در جلسه مشاوره ، برای شان بازگو می نماید را به درستی رعایت کنند تا بدین ترتیب آمادگی لازم قبل از عمل را داشته باشند.

انجام آزمایش از اقدامات قبل از عمل بینی

قبل از انجام فرآیند عمل ، جهت کاهش ریسک در فرآیند آن آزمایشاتی از متقاضی گرفته می شود. این آزمایش ها به شرح زیر هستند. دقت داشته باشید که انجام این تست و آزمایش ها از مهم ترین اقدامات قبل از جراحی بینی است.

 • تست بارداری
 • PT & PTT : نشان دهنده مشکل انعقاد خون
 • FBS : نشان دهنده قند خون به صورت ناشتا
 • HIV : تشخیص عفونت ایدز
 • HBsAg : نشان دهنده بیماری هپاتیت
 • HCV Ab : آزمایش دیگر نشان دهنده آنتی بادی هپاتیت
 • PCR : تست کرونا
 • نوار قلب : جهت اطمینان از سلامت عملکرد قلب گرفته می شود.
 • سی تی اسکن : از ساختار بینی عکس می گیرند. این تصویر برداری ، جهت آشنایی با ساختار بینی و مشکلات احتمالی نظیر گرفتگی بینی ، انحراف و مواردی نظیر آن ها ضروری است.
 • عکسبرداری از قفسه سینه : جهت بررسی سلامتی تنفس بیمار انجام می شود.

اقدامات قبل از جراحی بینی در خصوص بیماری خاص

در صورتی که بیماری خاصی دارید یا طی انجام آزمایش های مورد نظر ، متوجه بیماری خاصی درون بدن خود شدید ، پزشک قبل از انجام هر تغییری در فرم بینی ، ابتدا شما را به پزشک مربوطه ارجاع می دهد. در صورتی که پزشک برای انجام جراحی زیبایی بینی منعی ایجاد نکند ، بهترین جراح بینی شیراز فرآیند عمل را آغاز می کند.

 

اقدامات قبل از جراحی بینی

 

مهم ترین اقدامات قبل از جراحی بینی

کسب آمادگی لازم پیش از جراحی زیبایی بینی از این رو حائز اهمیت است که فرد در طول عمل و همچنین بعد از آن دچار اختلال و مشکلی نگردد.در ادامه به شرح مهم ترین این اقدامات می پردازیم:

 • جراح بینی ، یک سری آزمایشات لازم را قبل از جراحی برای بیماران خود تجویز می نماید. بیمار ملزم به انجام تمامی این آزمایشات ، پیش از جراحی می باشد.
 • برای خانم ها علاوه بر آزمایشات ذکر شده ، تست بارداری هم تجویز می شود.2 زیرا چنانچه باردار باشند به هیچ عنوان تا پیش از زایمان نباید تحت جراحی قرار گیرند.
 • بعد از انجام آزمایشات ، بیمار باید در روز عمل نتایج آن را به همراه داشته و در اختیار جراح معالج خود قرار دهد.
 • از آن جا که به دلیل رعایت نکات مراقبتی پس از عمل ، تا چند روز پس از عمل بینی نباید استحمام کنید ؛ توصیه می شود که حتما شب قبل از جراحی ، دوش بگیرید.
 • البته باید مراقب باشید که دچار سرماخوردگی نشوید ، چرا که در این صورت باید زمان عمل را تا موقعی که سرماخوردگی تان برطرف شود به تعویق بیاندازید.
 • از خوردن و آشامیدن از 8 ساعت قبل از جراحی زیبایی بینی باید پرهیز کنید ، زیرا در روز عمل باید ناشتا باشید.
 • دلیل تاکید بر ناشتا بودن در روز جراحی از این رو است که در صورت پر بودن معده امکان دارد که محتویات موجود در معده به حلق و نیز مجرای تنفس وارد شده و سبب بروز مشکلات زیانباری برای بیمار گردد.

 

دیگر اقدامات قبل از جراحی بینی

 • 4 ساعت قبل از عمل می توانید نوشیدنی های شیرین میل کنید ، البته توجه داشته باشید که این نوشیدنی ها باید بدون تفاله باشند.
 • در روز عمل ، حداقل به اتفاق یک همراه و راس ساعت معین شده به مرکز جراحی ، مراجعه نمایید.
 • بانوان نباید در روز عمل ، هیچ نوع آرایشی داشته باشند ؛ زیرا مواد آرایشی می تواند منجر به تولید آلودگی در حین عمل شود.
 • در مورد اقدامات قبل از جراحی بیمی آقایان باید گفت که ان ها بایستی در روز عمل ، ریش و سبیل شان را شیو کرده باشند.
 • در صورتی که داروی خاصی را به صورت مستمر مصرف می کنید ، پزشک تان را در جریان این موضوع قرار دهید.
 • از مصرف داروهایی که حاوی آسپرین می باشند و به طور کلی کلیه داروهایی که خون را رقیق می کنند از 2 هفته قبل از عمل بینی ، باید پرهیز کنید ، زیرا این دسته از داروها منجر به افزایش خونریزی در فیلد جراحی می شوند.
 • از 2 هفته قبل از عمل ، مصرف سیگار و قلیان را قطع کنید ؛ چرا که سیگار و دخانیات در حین عمل برای بیمار ، مشکلاتی ایجاد کرده و موجب کاهش خونرسانی می شوند.

اقدامات قبل از جراحی بینی شب پیش از عمل

یک شب مانده به جراحی افراد استرس زیادی داشته و این اضطراب باعث سردرگمی آن ها در آماده شدن برای پروسیجر می شود . از همین رو ما می خواهیم مجموع اقداماتی که شب قبل از جراحی باید آن ها را انجام دهید با یکدیگر بر شماریم :

تهیه نسخه : ممکن است در جلسات مشاوره با پزشک و بعد از بررسی کردن نتایج آزمایش ، پزشک مولتی ویتامین یا داروهایی را برای شما تجویز کرده باشد . حال تهیه نسخه مورد نظر بعد از انجام عمل برای شما امکان پذیر نخواهد پس بهتر است تهیه این نسخه را در اولویت کار خود قرار دهید .

مواد غذایی مصرفی خود را تهیه کنید : اگر شما فردی هستید که در دوران نقاهت بعد از عمل همراهی ندارید ، باید مواد غذایی مورد نیاز خود را در یخچال ذخیره کرده تا ناچار به پخت و پز و ایستادن به مدت طولانی نشوید . این خوراکی می توانند شامل نوشابه گازدار زنجبیل ، کراکر یا پودینگ باشند .

خرید بالم لب : پیشنهاد پزشک به شما این است برای کاهش خشکی لب ها بعد از پروسیجر بالم لبی تهیه کرده تا این مشکل باعث کلافگی شما نشود .
تعیین کردن محل استراحت : یکی از مهم ترین اقدامات قبل از جراحی بینی این است که ملاحفه های تمیزی را تهیه کرده و محل استراحت خود را آماده کنید . اینکار به این منظور انجام می شود که شما قرار است مدت طولانی را استراحت کرده و زمانی برای شستشو و رعایت بهداشت محل خواب تان نخواهید داشت .

بدن خود را هیدراته نگ دارید : با وجود آنکه شما باید در تا چندین ساعت پیش از جراحی چیزی میل نکنید ؛ اما در روز قبل از آن با نوشیدن آب کافی بدنتان را هیدراته نگه دارید تا حالت تهوع بعد از پروسیجر به سراغ تان نیاید .

آیا پریود بودن در روند عمل بینی خلل ایجاد می کند؟

اگر زمان عمل بینی شما با دوره قاعدگی تان یکی شده است ، نگران نباشید. چرا که این دو مورد تداخلی با هم ندارند. اما به طور کلی پزشکان پیشنهاد می دهند از آن جا که در سیکل قاعدگی ، هورمون های خانم به هم ریخته است و بدین دلیل دچار اضطراب روحی و تنش می شوند ، بنابراین یکی دیگر از اقدامات قبل از عمل بینی این است که در این زمان رینوپلاستی انجام نشود. در نظر داشته باشید که این نکته تنها جهت آرامش بیشتر بیمار گفته می شود.

تعیین هدف قبل از انجام رینوپلاستی

طبیعتا برای انتخاب یک راه در مسیر زندگی بایستی علت و هدف های مهم و اساسی داشته باشید که راه برگشتن و پشیمانی را در شما به وجود نیاورد. جراحی بینی نیز از این قضیه مستثنا نیست. انتخاب و تعیین هدف از مهمترین اقدامات قبل از جراحی بینی است. ثبات در تصمیم خود بسیار مهم است زیرا جراحی دماغ روندی نیست که بتوان بعد از انجام دادن آن برگشت به حالت اولیه و این امری غیر ممکن است در نتیجه باید فرد از تصمیم خود آگاه و مطمئن باشد. اهداف بسیاری برای انجام دادن عمل زیبایی بینی موجود است ، عبارتند از :

 • بهبود پولیپ بینی
 • برطرف کردن قوز بر روی بینی
 • رفع انحراف بینی
 • افزایش و کاهش سایز
 • جمع کردن پره های بینی
 • برطرف کردن حالت افتادگی
 • افزایش فاصله بین نوک بینی و لب بالایی

شایان ذکر است که هرگز خود را با فرد دیگری مقایسه نکنید و تنها به این علت که آن شخص بینی خود را عمل کرده من نیز بایستی به پیروی از او این کار را انجام دهم. در نظر داشته باشید که بدن هر کسی از آناتومی منحصر به فرد ساخته شده است و در نتیجه نوع و مدل بینی با خصیصه های استخوانی و گوشتی با یکدیگر متغیر می باشد. بنابراین بی شک نتیجه دو عمل زیبایی بینی به یکسان نخواهد بود.

درمان استرس قبل از روند رینوپلاستی :

طبیعتا شنیدن اسم جراحی حتی در راستای زیبایی و افزایش اعتماد به نفس نیز موجب ترس و دلهره فرد می گردد و این احساس عمدتا در اشخاص باعث شده است که خیلی از آن ها از جراحی بینی منصرف شوند. در نتیجه بهتر است که برای برطرف کردن این ترس در جلسات مشاوره که توسط دکتر برای بیمار برگزار می شود حتما شرکت کنید که با حضور داشتن و مطرح کردن تمامی سوالاتی که ذهن شما را در گیر کرده است و شنیدن جواب های درست و منطقی از سوی پزشک موجب می شود دیگر واهمه ای از این روند نداشته باشید. در حقیقت کنترل کردن استرس یکی از با اهمیت ترین اقدامات قبل از جراحی بینی است.