تزریق کورتون

توسط | اسفند ۲۵, ۱۴۰۲ | مقالات

اگر از آن دسته از افرادی هستید که جراحی بینی انجام داده اید حتما با یکسری عوارض پس از عمل مواجه شده اید و دکترتان راهکارهای متنوعی را برای از بین بردن آنها به شما معرفی کرده است. در مقابل اگر تصمیم گرفته اید بینی تان را عمل کنید و درصدد آماده کردن خود برای انجام این عمل هستید، بهتر است اطلاعات کافی در این زمینه داشته باشید تا بتوانید در هنگام مواجه شدن با عوارض، بهترین و کارآمدترین راه حل را برای رفع آن به کار ببندید. یکی از عوارض طبیعی بعد از رینوپلاستی، ورم بینی است که اگر به طور فیزیولوژیک از بین نرود ، جراح بینی به تزریق کورتون برای کاهش و رفع آن روی می آورد. در این مبحث از سایت دکتر دنیا کرمی ، بهترین جراح بینی شیراز ، سعی کرده ایم به طور مبسوط به این تکنیک و کاربردهای آن بپردازیم.

 

تزریق کورتون - دکتر دنیا کرمی

 

کورتون چیست؟

ماده ای بنام کورتون یا استروئید در بدن ما تولید می شود که در مهار کردن التهابات نقشی اساسی داشته و می تواند به تسکین دادن تورم کمک زیادی نماید. اما چه ارتباطی میان استروئید و جراحی بینی وجود دارد؟ از تزریق کورتون بعد از عمل بینی به چه دلایلی استفاده می شود؟ مهمترین علت بهره مند شدن از این ماده، رفع تورم دماغ است که پس از گذشت مدت زمان نقاهت بعد از عمل رفع نشده است. اما دلایل دیگری نیز وجود دارد که بهترین جراح بینی شیراز را ناگزیر به استفاده از آن می نماید. در ادامه توضیح مفصلی در این رابطه ارائه داده ایم.

هدف از تزریق کورتون

با تزریق دوز مناسبی از استروئید به طور مستقیم بر بینی ، ورم بر جای مانده پس از عمل کاهش یافته و فرم نهایی آن مشخص می شود. از جمله عوارض شایع عمل زیبایی بینی ، تورم است که هر فرد بنا به نوع پوست و شرایط جسمانی خود ، درصدی از آن را تجربه می کند. رفته رفته میزان تورم در روزهای ابتدایی بیشتر و بیشتر شده و در پایان سه الی چهارمین روز بعد از عمل به اوج خود می رسد. بخش اعظم ورم پس از عمل ، در طی 2 هفته فروکش می کند. هر چه نوع پوست فرد ضخیم تر باشد ، انتظار تورم بیشتری بعد از عمل وجود دارد. بنابراین ، این دسته از افراد با بیشترین میزان تورم در بینی خود مواجه می شوند و اغلب افرادی که نیازمند تزریق استروئید به دماغ پس از جراحی بینی در شیراز یا سایر شهرها هستند را این گروه تشکیل می دهند. تورم بینی در این افراد با این مختصات پوستی به بیشتر از یک سال نیز تجاوز پیدا می کند. کورتون می تواند دوره نقاهت آن ها را سرعت بخشیده و فرم بینی را به دور از تورم نمایان کند. البته باید بدانید که تزریق استروئید تنها به منظور رفع ورم بینی قابل انجام نبوده و می توان از آن برای پیشگیری کردن از ایجاد اسکار نیز بهره برد. با ما در ادامه همراه شوید.

جلوگیری از اسکار با کورتون

افراد با پوست ضخیم و مستعد بر جای ماندن زخم ، هدف بعدی از تزریق کورتون هستند. همانطور که مطلع هستید جراحی بینی با برش هایی در ناحیه کنار پره های بینی و همچنین کلوملا همراه است. اگر جای این برش ها به خوبی جوش نخورد ممکن است زائده ای در آن به وجود آید که قابل مشاهده است یا احتمال برجی ماندن جای زخم در این ناحیه بالا می رود. در صورتی که فرد دچار این وضعیت شود دکتر جراح بینی خوب شیراز با تزریق کردن استروئید در موضع ، می تواند جلوی گسترش این زائده را بگیرد.

چه زمانی برای تزریق کورتون مناسب است؟

همانطور که در طول این مبحث گفته شد ، تورم بینی امری اجتناب ناپذیر پس از عمل بوده و همه افراد با آن مواجه می شوند. اغلب جراحان بینی بیماران را به صبوری دعوت می کنند تا این عارضه به صورت طبیعی طی گذشت زمان از بین برود اما در صورتی که تورم پس از چندین ماه نیز رفع نشود ، نیاز است مداخلات پزشکی صورت پذیرد. برخی پزشکان معتقدند اگر از این تکنیک به جهت درمان اسکار لازم شود ، بهتر است در انتهای ماه نخست یا ابتدای ماه دوم از آن استفاده شود زیرا در این بازه زمانی بیشترین میزان کلاژن در پوست آسیب دیده تولید شده و با کمک استروئید می توان از ایجاد اسکار جلوگیری نمود.  بعضی از جراحان پس از گذشت 2 الی 3 ماه با تزریق استروئید سعی می کنند از پیشروی بافت اسکار جلوگیری کنند. اما برای ورم بینی نیاز است مدت زمان بیشتری طی شود. پس از 3 الی 4 ماه بعد از عمل زیبایی بینی، که همچنان فرد در دوره ریکاوری قرار دارد ، تزریق می تواند سودمند شده و فرم دماغ را اصلاح نمایند. توصیه می کنیم زمان تزریق را با توجه به صلاح دید پزشک خود انجام دهید تا بهترین نتیجه را دریافت نمایید.

احتمال بروز درد چقدر است؟

سرنگ مورد استفاده در تزریق کورتون از انواع بسیار ظریف بوده و می تواند دردی تقریبا مشابه با تزریقات دیگر به دنبال داشته باشد. با این حال از آنجایی که مستقیما به بینی تزریق انجام می شود ، ممکن است برای فرد ایجاد نگرانی نماید. شاید پزشک شما در شیراز ترجیح دهد قبل از تزریق ، از اسپری بی حس کننده استفاده کند تا درد و ناراحتی کمتری را تجربه نمایید.

نتیجه چه زمانی قابل مشاهده می شود؟

اغلب بیمارانی که برای آنها تزریق استروئید در دستور کار قرار گرفته است ، از نتیجه آن در مدت زمان زود هنگام آن خبر داده اند. بیشتر مراجعین پس از گذشت 2 هفته ، نتیجه آن را مشاهده کرده اند.

نیاز است بعد از تزریق کورتون بینی را چسب بزنیم؟

اگر نیازمند تزریق استروئید به بینی عمل شده خود باشید ، حتما سوالات بیشماری در ذهنتان شکل می گیرد. از جمله این سوالات این است که آیا باید چسب زدن به بینی را ادامه داد یا خیر؟ همانطور که به کرات گفته شد ، کورتون با هدف اصلاح در شکل بینی ، پیشگیری از بافت اسکار و کاهش تورم از سوی دکتر تجویز می شود. در این بازه زمانی ، همچنان بینی حساس بوده و نیاز است از آن محافظت شود. با چسب زدن به بینی می توان از ورم پس از تزریق کاست و سرعت نقاهت را افزایش داد. البته به این نکته مهم توجه داشته باشید که از مداوم تعویض کردن چسب بعد از تزریق کورتون خوداری کنید. با این کار سبب دستکاری موضع شده و همین مساله به تورم در بینی می انجامد. شما می توانید پس از هر بار استحمام و نرم شدن چسب ، آن را تعویض کنید تا برای برداشتن آن نیاز به دستکاری بینی تان نباشد.

مراقبت های بعد از تزریق کورتون

پس از هر پروسه درمانی یا زیبایی الزامیست از ناحیه تحت عمل محافظت نمایید ؛ بنابراین دور از انتظار نخواهد بود که جراح بینی در شیراز از شما بخواهد دستورالعمل های زیر را برای دستیابی به نتیجه ای مطلوب رعایت نمایید:

  1. از بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.
  2. در هنگام خوابیدن حتما سرتان را بالاتر از سطح بدنتان قرار بگیرد تا از هجوم خون به ناحیه جلوگیری شود.
  3. فعالیت های ورزشی را به مدت یک ماه کنار بگذارید.
  4. با کمک گرفتن از کمپرس سرد می تواند در روند بهبودی خود تاثیری مثبت گذاشته و رفع شدن تورم را سرعت ببخشید.
  5. مصرف آسپرین و داروهای نظیر آن برای یک هفته ممنوعیت دارند.

تغذیه بعد از تزریق کورتون چگونه است؟

در روزهای ابتدایی پس از تزریق ، از مصرف مواد غذایی که تشدید کننده ورم هستند ، جدا خودداری نمایید. از مهمترین آن ها می توان از مصرف نمک یاد کرد. سدیم به خودی خود منجر به بروز ورم در بدن می شود و اگر شما در دوره نقاهت خود به سر می برید ، عوارض این ماده بیشتر نود پیدا می کند. بنابراین ، از مصرف غذاهای آماده مانند انواع کنسروها ، اسنک ، غذاهای آماده طبخ اجتناب کنید.