جراحی بینی استخوانی

توسط | شهریور ۲۳, ۱۴۰۰ | جراحی بینی

از جراحی بینی استخوانی چه می دانید ؟ مسئله زیبایی از دیرباز تاکنون از اهمیت بالایی برخوردار است. دلیل اهمیت این مسئله از این حیث است که امر زیبایی تاثیر بسزایی بر میزان اعتماد به نفس افراد داشته و از این رو بر بهبود کیفیت تعاملات اجتماعی نیز بسیار اثرگذار است. بینی در عین عملکرد حیاتی و مهمی که دارد ، به عنوان یکی از مهم ترین و برجسته ترین اعضای صورت تاثیر مستقیمی بر زیبایی چهره دارد. بنابراین افراد در صورتی که بینی آن ها دچار ایراد یا نقص ظاهری باشد به منظور اصلاح و برطرف نمودن این نواقص ؛ به انجام جراحی بینی ، ترغیب می گردند.

جراحی بینی استخوانی

لازم به ذکر است که ظاهر بینی هر فردی با فرد دیگر متفاوت می باشد ، لذا در جراحی بینی باید خصوصیات و ویژگی های بینی و همچنین تناسب آن با دیگر اعضای صورت در نظر گرفته شود.

بینی استخوانی

ساختار بینی از استخوان ، غضروف ، بافت چربی و پوست تشکیل شده است. در بینی های استخوانی ، استحکام غضروف ها بسیار بالا بوده و میزان بافت چربی موجود در زیر پوست بسیار ناچیز می باشد و همچنین پوست این نوع از بینی ها نازک است.

برخورداری بینی استخوانی از فاکتورهای ذکر شده ، این نوع بینی را مستعد دستیابی به نتایج رضایت بخش از جراحی بینی می کند. چرا که استحکام بالای استخوان ها و غضروف های بینی استخوانی ، امکان اعمال تغییرات گسترده بر روی بینی را فراهم می آورد و بدین ترتیب دست جراح بینی در جراحی بینی استخوانی بازتر از بینی های گوشتی است. همچنین به دلیل کم بودن میزان بافت های چربی موجود در زیر پوست و نازک بودن پوست بینی های استخوانی ، تغییراتی که طی عمل بر روی بینی اعمال می گردد به وضوح ، مشهود خواهد بود.

نتیجه جراحی بینی استخوانی

بینی های استخوانی را به سه فرم طبیعی ، فانتزی و نیمه فانتزی می توان جراحی نمود.

  • فرم بینی طبیعی : در این فرم ، اصلاحات صورت گرفته بر روی بینی به نحوی است که بینی فرم طبیعی خود را حفظ می کند ، یعنی از اقداماتی همچون سربالا کردن نوک بینی و ایجاد قوس بر روی بینی خودداری می شود.در فرم بینی طبیعی ، زاویه بین بینی و لب بالا حدود 90 الی 95 درجه است.
  • فرم بینی فانتزی : در این فرم از بینی به منظور تغییر حالت بینی به فرم فانتزی باید سایز آن به میزان زیادی کاهش یابد.در جراحی بینی فانتزی ، جراح بینی بر روی پل بینی بیمار قوس ایجاد می کند و همچنین نوک این بینی نیز باید رو به بالا باشد.
  • فرم بینی نیمه فانتزی : این فرم از بینی ، تلفیقی از ویژگی های بینی طبیعی و فانتزی را داراست و فرم آن مابین مدل فانتزی و طبیعی می باشد.

 

 

مراقبت های بعد از جراحی بینی

دریافت نتایج مطلوب از جراحی زیبایی بینی ، نیازمند رعایت نکات و توصیه های پزشک می باشد ؛ از این رو در ذیل به برخی از مهم ترین مراقبت های پس از عمل جراحی بینی ، اشاره شده است.

  1. طبق توصیه جراح بینی ، افراد باید تا چند ماه پس از جراحی زیبایی بینی از استفاده از عینک آفتابی و طبی خودداری کنند ؛ لازم به ذکر است استفاده از لنز ، بلامانع می باشد.
  2. کسانی که تحت عمل جراحی بینی قرار گرفته اند ، باید تا یک ماه پس از آن از فین کردن خودداری کنند.
  3. افراد پس از اتمام دوران نقاهت جراحی بینی ، می توانند به انجام فعالیت های روزانه خود بپردازند ؛ اما باید تا مدتی از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنند.

مصرف دارو بعد از جراحی بینی

به کسانی که تحت جراحی زیبایی بینی قرار گرفته اند ، توصیه می شود از مصرف داروهایی که منجر به بروز اختلال در انعقاد خون می شوند ، پرهیز کنند ؛ برخی از این داروها عبارت اند از : آسپرین ، بروفن ، ویتامین E و از این قبیل موارد.

استعمال دخانیات و مصرف الکل پس از جراحی بینی

استعمال دخانیات و مصرف نوشیدنی های حاوی الکل در دوران نقاهت جراحی زیبایی بینی ، منجر به بروز اختلال در روند بهبودی شده و بدین ترتیب دوران نقاهت عمل جراحی بینی ، افزایش می یابد ؛ از این رو جهت عدم بروز تاخیر در بهبودی پس از عمل بینی ، توصیه به عدم استفاده این موارد می گردد.

استحمام بعد از جراحی بینی

طبق توصیه جراح زیبایی بینی ، استحمام پس از برداشتن گچ بینی بلامانع است ؛ اما در صورت الزام انجام استحمام پیش از برداشتن گچ بینی ، افراد باید تنها موهای خود را شستشو داده از خیس شدن گچ بینی خودداری نمایند.

جراحی بینی استخوانی

سخن آخر

به طور کلی افرادی که بینی های گوشتی دارند ،  فرم بینی طبیعی ، بهترین گزینه برای آن ها خواهد بود ؛ این در حالی است که برای افراد با بینی های استخوانی امکان تغییر فرم بینی به هر یک از فرم های مذکور وجود دارد.

البته لازم به ذکر است که جراح بینی با در نظر گرفتن تناسبات چهره افراد ، فرم متناسب با صورت را برای آن ها بر می گزیند تا توازن و هارمونی چهره بر هم نخورد.