گوشت اضافه بعد از جراحی بینی ، علت و راهکار

توسط | خرداد ۱۶, ۱۴۰۳ | مقالات

گوشت اضافه بعد از جراحی بینی ، که کلوئید نیز شناخته می ‌شود ، یک عارضه جانبی نادر است که ممکن است پس از جراحی بینی رخ دهد. در بعضی از بیماران ، این مشکل به صورت برجستگی‌هایی اطراف محل بخیه ، گوشت ، پوست یا غضروف اضافه شکل می‌ گیرد. این ناراحتی در اکثر موارد به تدریج بهبود می ‌یابد ، اما جلوگیری از بروز آن ، نیازمند دقت در انتخاب جراح بینی متبحر است . بنابراین با استفاده از تکنیک‌های مناسب و بهره ‌گیری از تجربه و دانش عمیق جراح بینی حاذق ، راهکارهای مناسبی برای کاهش عوارض بعد از رینوپلاستی وجود دارد. این مقاله از دکتر کرمی ، بهترین جراح بینی شیراز را به جهت علت و راهکار این عارضه تا پایان مطالعه فرمایید.

 

گوشت اضافه بعد از جراحی بینی

علت ایجاد گوشت اضافه بعد از جراحی بینی چیست؟

گاهی اوقات بعد از جراحی بینی ، به طور غیرقابل کنترلی ، کلاژن در محل جراحی رسوب می ‌کند و بافت اسکار برجسته یا همان گوشت اضافه پس از این پروسیجر ایجاد می ‌شود. همچنین ، نوع پوست نیز نقش موثری در فرایند بهبود زخم پس از عمل بینی دارد و افرادی که رنگ پوست تیره‌ تری دارند ، دوره بهبودی طولانی ‌تری را تجربه می ‌کنند. همچنین ، ضخامت پوست نیز یکی از عواملی است که فرد را مستعد شکل ‌گیری گوشت اضافه در اطراف محل برش در بینی می ‌کند.

آیا تکنیک جراحی در شکل ‌گیری گوشت اضافه نقش دارد؟

عمل بینی با یکی از دو تکنیک باز و بسته اعمال می ‌شود. در جراحی بینی به روش باز، برشی خارجی در ناحیه کلوملا و یا حد فاصل بین حفره های بینی ایجاد می ‌شود که این امکان را فراهم می ‌کند تا جراح به چارچوب داخلی بینی دسترسی داشته باشد. در صورتی که فرد مستعد کلوئید یا برجای ‌ماندن اثر زخم باشد ، مشاوره درباره این موضوع با جراح بسیار حیاتی است تا راهکاری مناسب به جهت پیشگیری از ایجاد گوشت اضافه پس از جراحی بینی در نظر گرفته شود.

انتخاب پزشک و جراح با تجربه

انتخاب پزشک و جراح با تجربه موجب می‌ شود که ایشان با توجه به شرایط بیمار روشی مناسبی را برای جراحی برگزینند.

علائم شکل ‌گیری گوشت اضافه بعد از جراحی بینی

یکی از نشانه ‌های ایجاد گوشت اضافه پس از عمل بینی ، وجود ظاهری برجسته یا ناهموار در ناحیه جراحی شده است. این امرممکن است نشانه ‌ای از ایجاد گوشت اضافه باشد که به صورت کلوئید و یا اسکار در داخل بینی شکل می ‌گیرد.

آیا کلوئید می ‌تواند مجرای تنفسی بینی را مسدود کند؟

در صورتی که پس از جراحی بینی ، گوشت اضافه در داخل بینی تشکیل شده باشد ، وجود برآمدگی و ناهمواری ممکن است سبب ایجاد مشکلات در تنفس ، یا انسداد بخشی از مجرای تنفسی شود. با این حال ، انسداد مختصری که در راه‌های تنفسی پس از جراحی بینی اتفاق می‌افتد ، عادی است و ناشی از التهاب بافت‌های بینی در هفته‌های اول بعد از عمل است. اغلب بیماران در این دوره از جراحی احساس تنفس آسان از طریق بینی را ندارند. بنابراین ، حس انسداد و ناتوانی در تنفس از طریق بینی نشانه شکل ‌گیری گوشت اضافه پس از جراحی بینی نیست ، اما در صورتی که این شرایط در فرد به طور طولانی ‌مدت ادامه دار باشد ، بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا اقدامات لازم انجام شود.

آیا گوشت اضافه بعد از رینوپلاستی قابل درمان است؟

  • پس از انجام جراحی بینی ، شکل گیری کلوئید یا گوشت اضافه بعد از جراحی بینی در ناحیه جراحی شده ممکن است رخ دهد. برای درمان این وضعیت ، متد‌های مختلفی وجود دارد که توسط پزشک معالج تعیین می ‌شود. یکی از این تکنیک‌ ها استفاده از پمادهای خاصی است که می ‌تواند در بهبود وضعیت سهیم باشد. پزشک مربوطه به شما راهنمایی می‌ کند که چگونه از این پمادها استفاده کرده و ناحیه مورد نظر را ماساژ دهید تا به بافت جراحی آسیب نرسانید.
  • تزریق استروئید یا کورتون نیز یکی دیگر از روش‌های مورد استفاده برای درمان کلوئید پس از عمل بینی است که با توجه به تشخیص و نظر پزشک انجام می ‌شود.
  • استفاده از لیزر به عنوان یک روش درمانی دیگر نیز برای حذف کلوئید بعد از جراحی بینی مطرح است.
  • در صورتی که هیچ ‌یک از روش‌های یاد شده مطلوب نبود ، ممکن است به جراحی ترمیمی و یا ثانویه‌ بینی نیاز باشد تا وضعیت کلوئید درمان شود.

نکته : از آنجایی که هیچ یک از افراد تمایلی به انجام جراحی بینی ترمیمی پس از عمل اولیه را ندارند ، انتخاب یک جراح بینی ماهر و متخصص مهم است تا از وقوع چنین مشکلاتی جلوگیری شود. بهترین راه برای اطمینان از اینکه عمل بینی به درستی انجام شود و نتیجه مطلوبی به دست آید ، انتخاب یک جراح بینی با تجربه است ، که با اعتماد به این متخصصان ، می ‌توان از بروز عوارض پس از جراحی جلوگیری کرد و به نتایج مطلوبی دست پیدا کرد.